Jesień w Toskanii

sq2
Jesienny toskański krajobraz – Val d’Orcia. Siena palona, strzeliste cyprysy i kamienne domy wśród winnic to znak rozpoznawczy Toskanii.
Niedawno miałam możliwość spędzić trochę czasu w Toskanii. Kończył się tu gorący jeszcze wrzesień i rozpoczynał ciepły, słoneczny październik.

Jesienne podróże mają wiele zalet. Kończy się sezon turystyczny, można więc spróbować leniwego miejscowego życia. Toskania jest niezwykła pod każdym względem. Jej średniowieczne miasta – Florencja, Piza, Siena czy San Gimigniano nie mają sobie równych, ale jesienne krajobrazy Toskanii są niezapomniane. Warto wybrać się tu właśnie jesienią i zapuścić głębiej, w mniej znane rejony.

Lśniące od deszczu uliczki – San Quirico d’Orcia.

Pełne uroku, spokojne miasteczko z wąskimi uliczkami i zabytkową kolegiatą (Collegiata dei Santi Quirico e Giuditta ) z  XII w.

Toskania słynie z wyśmienitej kuchni. Nie jest więc zaskoczeniem, że nawet w tak niewielkim miasteczku jak San Quirico, możemy znaleźć tawernę wyróżnioną gwiazdkami Michelin.

Taverna da Ciacco MICHELIN Guide 2016 via Dante Alighieri 30/a, 53027 San Quirico d'Orcia
Taverna da CiaccoMICHELIN Guide 2016via Dante Alighieri 30/a, 53027 San Quirico d’Orcia
Wyniosłe wieże średniowiecznego miasteczka San Gimigniano.

Z 70 wież wzniesionych przez mieszkańców średniowiecznego San Gimigniano, zostało dziś 14. Ówcześni mieszkańcy rywalizowali z sobą o to, kto wzniesie wyższą, okazalszą wieżę. UNESCO wpisało San Gimigniano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego.

Z okolicznych winnic San Gimigniano powstaje Vernaccia, słynne białe wino.

Toskania to nie tylko wspaniałe zabytki i pejzaże – to także doskonałe wina. Włochy słyną z dobrych win i mają długą tradycję w ich produkcji. Gatunkowe, świetne wina można tu kupić już od 8 – 12 euro, ale całkiem dobre są i te tańsze w granicach 3 – 5 euro.

Montalcino – znane z wyrobu najlepszego Brunello di Montalcino, jednego z najdłużej leżakującego (minimum 4 lata) włoskiego czerwonego wina i Vin Santo – białego wina deserowego oraz vernaccia di San Gimigniano.
Montalcino – znane z wyrobu najlepszego Brunello di Montalcino.

 W Montalcino wytwarza się Brunello di Montalcino, jedno z najdłużej leżakujących  (minimum 4 lata) włoskich czerwonych win oraz Vin Santo słynne, białe wino deserowe.

Ze szczepów Sangiovese, Trebbiano Toscano i Canaiolo, Malvasia Nera, produkowane jest znane czerwone wino – Chianti – klasyczne wino z kogutkiem.

chianti1

Z symbolem win Chianti Classico, związana jest zabawna legenda.  Podczas toczonych w średniowieczu walk o tereny Chianti, mieszkańcy Florencji i Sieny postanowili wystawić po jednym rycerzu do rywalizacji o sporne tereny. O świcie, z każdego z miast, po pierwszym pianiu koguta, wyruszyć miał jeden rycerz. Rycerze mieli spotkać się w pół drogi, wyznaczając w ten sposób obszar przynależny Florencji i Sienie. Jednak o zwycięstwie w tym pojedynku zdecydował kogut, a nie sprawność i męstwo rycerzy. Florentczycy wybrali czarnego i chudziutkiego koguta, który z głodu zapiał już po północy. Biały, dobrze wykarmiony kogut sieneńczyków zapiał dopiero o świcie. Tym sposobem rycerz z Florencji wyruszając wcześniej, przemierzył większy obszar zanim spotkał swojego przeciwnika ze Sieny. Florencji więc przypadła większość terenów dzisiejszego Chianti Classico, a Czarny Kogut (Gallo Nero), stał się symbolem produkowanego tu wina.

chianticlassico1

chiantivine1

Istnieje także drugie wino Chianti, którego emblematem jest symbol aniołka. Obejmuje wina produkowane w okolicach Pizy, Arezzo i Montalbano. Na początku listopada można kupić novello – młode, świeżo wyprodukowane wino.       

Chianti – toskańskie wina świetnie pasują do prostego włoskiego jedzenia.

chianti

Toskania, podobnie jak pozostałe regiony Włoch, ma swoje tradycyjne, lokalne produkty.  W okolicznych sklepach i na targowiskach można znaleźć regionalne produkty m.in sery Pecorino Toscana – ser owczy i Salamino, Salame Toscana – wędliny, przygotowane z mięsa zwierząt hodowanych w środowisku naturalnym, które żywią się żołędziami.

pecorino

_ea_8615

_ea_8609
Funghi Porcini, po prostu borowiki.
Świeże grzyby, sprzedawane na straganach obok warzyw i owoców, są składnikiem wielu tradycyjnych włoskich potraw.
Podaje się je tu tradycyjnie jako Tagliatelle ai funghi porcini
(można je podać w sosie śmietanowym) lub jako Frittata (rodzaj omletu) zapiekane z ziemniakami.
toscana1
Więc zwiedzaj, smakuj i zakochaj się w jesiennych krajobrazach Toskanii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: