-
Jesienny toskański krajobraz – Val d’Orcia. Siena palona, strzeliste cyprysy i kamienne domy wśród winnic to znak rozpoznawczy Toskanii.
Niedawno miałam możliwość spędzić trochę czasu w Toskanii. Kończył się tu gorący jeszcze wrzesień i rozpoczynał ciepły, słoneczny październik.
Jesienne podróże mają wiele zalet. Kończy się sezon turystyczny, można więc spróbować leniwego miejscowego życia. Toskania jest niezwykła pod każdym względem. Jej średniowieczne miasta – Florencja, Piza, Siena czy San Gimigniano nie mają sobie równych, ale jesienne krajobrazy Toskanii są niezapomniane. Warto wybrać się tu właśnie jesienią i zapuścić głębiej, w mniej znane rejony.
-
Lśniące od deszczu uliczki – San Quirico d’Orcia.
Pełne uroku, spokojne miasteczko z wąskimi uliczkami i zabytkową kolegiatą (Collegiata dei Santi Quirico e Giuditta ) z XII w.
Toskania słynie z wyśmienitej kuchni. Nie jest więc zaskoczeniem, że nawet w tak niewielkim miasteczku jak San Quirico, możemy znaleźć tawernę wyróżnioną gwiazdkami Michelin.
-
Taverna da CiaccoMICHELIN Guide 2016via Dante Alighieri 30/a, 53027 San Quirico d’Orcia
-
Wyniosłe wieże średniowiecznego miasteczka San Gimigniano.
Z 70 wież wzniesionych przez mieszkańców średniowiecznego San Gimigniano, zostało dziś 14. Ówcześni mieszkańcy rywalizowali z sobą o to, kto wzniesie wyższą, okazalszą wieżę. UNESCO wpisało San Gimigniano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego.
-
Z okolicznych winnic San Gimigniano powstaje Vernaccia, słynne białe wino.
Toskania to nie tylko wspaniałe zabytki i pejzaże – to także doskonałe wina. Włochy słyną z dobrych win i mają długą tradycję w ich produkcji. Gatunkowe, świetne wina można tu kupić już od 8 – 12 euro, ale całkiem dobre są i te tańsze w granicach 3 – 5 euro.
-
Montalcino – znane z wyrobu najlepszego Brunello di Montalcino.
W Montalcino wytwarza się Brunello di Montalcino, jedno z najdłużej leżakujących (minimum 4 lata) włoskich czerwonych win oraz Vin Santo słynne, białe wino deserowe.
Ze szczepów Sangiovese, Trebbiano Toscano i Canaiolo, Malvasia Nera, produkowane jest znane czerwone wino – Chianti – klasyczne wino z kogutkiem.
Z symbolem win Chianti Classico, związana jest zabawna legenda. Podczas toczonych w średniowieczu walk o tereny Chianti, mieszkańcy Florencji i Sieny postanowili wystawić po jednym rycerzu do rywalizacji o sporne tereny. O świcie, z każdego z miast, po pierwszym pianiu koguta, wyruszyć miał jeden rycerz. Rycerze mieli spotkać się w pół drogi, wyznaczając w ten sposób obszar przynależny Florencji i Sienie. Jednak o zwycięstwie w tym pojedynku zdecydował kogut, a nie sprawność i męstwo rycerzy. Florentczycy wybrali czarnego i chudziutkiego koguta, który z głodu zapiał już po północy. Biały, dobrze wykarmiony kogut sieneńczyków zapiał dopiero o świcie. Tym sposobem rycerz z Florencji wyruszając wcześniej, przemierzył większy obszar zanim spotkał swojego przeciwnika ze Sieny. Florencji więc przypadła większość terenów dzisiejszego Chianti Classico, a Czarny Kogut (Gallo Nero), stał się symbolem produkowanego tu wina.
Istnieje także drugie wino Chianti, którego emblematem jest symbol aniołka. Obejmuje wina produkowane w okolicach Pizy, Arezzo i Montalbano. Na początku listopada można kupić novello – młode, świeżo wyprodukowane wino.
Chianti – toskańskie wina świetnie pasują do prostego włoskiego jedzenia.
Toskania, podobnie jak pozostałe regiony Włoch, ma swoje tradycyjne, lokalne produkty. W okolicznych sklepach i na targowiskach można znaleźć regionalne produkty m.in sery Pecorino Toscana – ser owczy i Salamino, Salame Toscana – wędliny, przygotowane z mięsa zwierząt hodowanych w środowisku naturalnym, które żywią się żołędziami.
-
Funghi Porcini, po prostu borowiki.
-
Świeże grzyby, sprzedawane na straganach obok warzyw i owoców, są składnikiem wielu tradycyjnych włoskich potraw.Podaje się je tu tradycyjnie jako Tagliatelle ai funghi porcini
(można je podać w sosie śmietanowym) lub jako Frittata (rodzaj omletu) zapiekane z ziemniakami.
-
Więc zwiedzaj, smakuj i zakochaj się w jesiennych krajobrazach Toskanii.
Il tuo „Carnet illustrato” mi piace molto molto: è pieno di colori e di sensazioni, come raramente se ne possono trovare in un blog.
Un po’ per volta, cominciando dall’inizio, ne voglio assaporare ogni pagina 🙂
Complimenti e auguri!
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Apprezzo il tuo commento, grazie Claudio 😊
PolubieniePolubienie