Lago di Resia – przystanek w podróży

Jest takie miejsce, w którym z tafli jeziora wynurza się dzwonnica Curon. Zimą, gdy jezioro zamarza, można do niej dotrzeć pieszo. Kościół, którego częścią jest dzwonnica, zbudowano w połowie XIV wieku. Według legendy, w zimowe dni wciąż słychać dźwięk bijących dzwonów, choć zostały one dawno z wieży usunięte.
0
Lago di Resia (Reschensee) – sztuczne alpejskie jezioro, położone na wysokości 1498 m n.p.m., w Południowym Tyrolu w Dolinie Venosta – jest największym jeziorem w prowincji Bolzano. Na przełęczy Rezia znajdowały się kiedyś trzy naturalne jeziora: jezioro Resia, jezioro Curon (znane także jako Lago di Mezzo) i jezioro San Valentino alla Mutta.
1

2

4
W 1950 roku zakończono tu rozpoczęte jeszcze przed wojną prace nad budową tamy, a trzy jeziora połączone w jedno, pochłonęły w swych wodach wysiedlone wcześniej tereny wioski Curon Venosta. Wioska została przeniesiona w górę rzeki, a powstałe jezioro wykorzystane jest do produkcji energii hydroelektrycznej. Zimą, od grudnia do marca, na zamarzniętym jeziorze można uprawiać narciarstwo biegowe, łyżwiarstwo, a dzięki silnym wiatrom – snowkitig oraz żeglarstwo lodowe.
3
6
5
8
Urokliwe krajobrazy Alta Val Venosta wraz z wieżą w Lago di Resia tworzą wizytówkę tego regionu. Jest to mój  obowiązkowy przystanek w podróży po Alpach Retyckich.

 

    1. Takie zapierające dech. Człowiek patrzy i zastanawia się, co widzi. Na pewno warto zobaczyć to miejsce. Dziękuję za podpowiedź.

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: