Pierwiosnki – kolorowe zwiastuny wiosny

Pierwiosnki, prymule – kolorowe zwiastuny wiosny. Już sama nazwa rodzajowa pierwiosnka pochodząca od łacińskiego słowa primus – wczesny – wskazuje, że doskonale rozweselą szare i smutne o tej porze roku ogrodowe rabaty. Można sadzić je w towarzystwie wiosennych roślin cebulowych: hiacyntów, szafirków i żonkili, albo w skupiskach pod bezlistnymi jeszcze drzewami lub wzdłuż ogrodowych ścieżek.

To moje ulubione wiosenne kwiaty, niezwykle dekoracyjne, bo choć to przede wszystkim rośliny ogrodowe, świetnie nadają się tworzenia wiosennych kompozycji w doniczkach i pojemnikach. Po przekwitnięciu można posadzić je bezpośrednio do gruntu w ogrodzie, będą cieszyły nas kwiatami w następnym roku. Ta metoda sprawdza się u mnie doskonale i kolekcja pierwiosnków w ogrodzie stale się powiększa. Łagodniejsze ostatnio zimy sprawiają, że nie potrzebują okrycia – ale nawet podczas mrozów świetnie sobie radzą. W ogrodzie wystarczy im stanowisko umiarkowanie słoneczne z wilgotną glebą.

W domu doniczkowe prymule wymagają jasnego, chłodnego miejsca i regularnego podlewania. Nie można dopuścić do wyschnięcia bryły korzeniowej. Jeśli będziecie usuwać przekwitnięte kwiaty, to będą wyrastały nowe i długo będą cudowną wiosenną ozdobą.

Pierwiosnki to byliny liczące ponad 500 gatunków, występujące w naturze w górach w Europie i Azji, na terenach o umiarkowanym klimacie. W Polsce występuje ich kilkanaście gatunków, te kwitnące wiosną to np. pierwiosnek lekarski (Primula officinalis), pierwiosnek bezłodygowy (Primula acaulis), pierwiosnek ząbkowany (Primula denticulata), łyszczak (Primula auricula). Te dziko rosnące są pod ścisłą ochroną.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: