Vernazza, najbardziej urocze miasteczko Cinque Terre

Cinque Terre, dawne rybackie wioski, położone nad Morzem Liguryjskim, u stóp stromych wzgórz, pokrytych winnicami, do których można było dotrzeć jedynie łodzią. Dziś miasteczka połączone są ścieżką, biegnącą wzdłuż skalistych zboczy i linią kolejową, chowającą się w tunelach wykutych w skałach. Ze względu na swoje unikalne położenie i architekturę Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola oraz Riomaggiore, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.
12
Vernazza – jedno z najbardziej uroczych miasteczek włoskiego regionu Cinque Terre.      
W dawnych czasach, podobnie jak pozostałe cztery miasta regionu: Monterosso al Mare, Corniglia, Manarola i Riomaggiore, była samodzielnym miastem-państwem.
4
Pierwsze wzmianki o Vernazzy pochodzą z 1080 roku. Symbolem miasteczka jest główna wieża zamku – Belforte. Zamek Dorii został wzniesiony w średniowieczu do obrony miasta i kontroli nad całym wybrzeżem. Z jego tarasu rozciąga się wspaniała panorama na całą okolicę.
14
13
8
Najważniejszą historyczną budowlą jest kościół w stylu rzymsko-genewskim, Santa Margherita di Antiochia  (kościół św. Małgorzaty Antiocheńskiej) z XI-XII wieku. W 1750 roku kościół przebudowano w stylu barokowym, 1970 roku w trakcie kapitalnej renowacji przywrócono mu oryginalny wygląd.
18
3
Na wbudowanych w stromy stok powierzchniach, kolorowe domy zgrupowane są wzdłuż  jednej centralnej ulicy. Prostopadle do nich biegną strome stopnie tarasów zwanych „arpaie”, a stłoczone nad skalistym brzegiem morza zabudowania, oddzielają jedynie wąskie uliczki.

19

11
7
6

16

15
Centrum miasteczka stanowi placyk przy niewielkiej plaży, wokół którego rozstawione są kawiarniane stoliki schowane pod kolorowymi parasolami.
21
Dawne tradycje rybackie zachowały się tu w niezmienionej formie, a na stromych stokach wciąż uprawia się winorośl i oliwki.
10
9
22

 

 

 

  1. Houses on the cliffs guaranteed greater security, were inaccessible to the enemy and gave control over the entire coast.
   Soon I will write about the rest of Cinque Terre.
   Thank you for your visit, John 😊

   Polubione przez 1 osoba

 1. Świetne zdjęcia, doskonałe opisy. Widać i „słychać” Twój entuzjazm nawet tutaj, w Kapsztadzie. Niedawno oglądaliśmy film „Certified Copy”, którego akcja toczyła się we Włoszech. Moja dziewczyna zakochała się w tym kraju, a Twój ilustrowany notatnik tylko wzmógł jej miłość.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: