Riomaggiore, baśniowe miasteczko zatopione w morzu

Historia Riomaggiore sięga XII wieku, kiedy mieszkańcy pobliskich osad zdecydowali się założyć wioskę z dobrym dostępem do morza, na którym szybko i bezpiecznie mógłby rozwijać się handel.
16
Kolorowe kamieniczki Riomaggiore i jego główna ulica, wprost wpadają do morza. Zapewnia to rybakom i mieszkańcom swobodny dostęp do łodzi. W wielu miejscach, specjalne kamienne schodki umożliwiają dojście ze wzgórza do morza lub na skały otaczające liczne, malownicze zatoczki.
25
18
20
22
13
Całe terytorium Riomaggiore jest częścią Parku Narodowego Cinque Terre , wokół którego znajdują się malownicze ścieżki turystyczne prowadzące do sąsiednich miasteczek . Ze ścieżek prowadzących przez pokryte winnicami wzgórza, rozpościera się wspaniały widok na całą okolicę.
26
15
10
Słynna ścieżka Via dell Amore (Droga Miłości) pomiędzy Manarolą i Riomaggiore (klik → Manarola, klejnot Cinque Terre) jest najkrótszą ścieżką w Cinque Terre. Wytyczono ją podczas budowy tunelu kolejowego pomiędzy obiema miejscowościami, w latach 20. ubiegłego wieku. Niestety duża część tej trasy jest zamknięta po powodziach z 2011 roku i będzie otwarta od kwietnia 2019. Udostępniona jest jedynie połowa ścieżki od Manaroli do małego baru w połowie drogi do Riomaggiore. 

27

 


 

Cinque Terre, dawne rybackie wioski, położone nad Morzem Liguryjskim, u stóp stromych wzgórz, pokrytych winnicami, do których można było dotrzeć jedynie łodzią. Dziś miasteczka połączone są ścieżką, biegnącą wzdłuż skalistych zboczy i linią kolejową, chowającą się w tunelach wykutych w skałach. Ze względu na swoje unikalne położenie i architekturę Monterosso, Vernazza (klik → Vernazza, najbardziej urocze miasteczko Cinque Terre), Corniglia (klik → Corniglia, miasteczko na szczycie skalistego klifu), Manarola (klik → Manarola, klejnot Cinque Terre) oraz Riomaggiore, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: