Corniglia, miasteczko na szczycie skalistego klifu

Cinque Terre, dawne rybackie wioski, położone nad Morzem Liguryjskim, u stóp stromych wzgórz, pokrytych winnicami, do których można było dotrzeć jedynie łodzią. Dziś miasteczka połączone są ścieżką, biegnącą wzdłuż skalistych zboczy i linią kolejową, chowającą się w tunelach wykutych w skałach. Ze względu na swoje unikalne położenie i architekturę Monterosso, Vernazza (klik → Vernazza, najbardziej urocze miasteczko Cinque Terre), Corniglia, Manarola oraz Riomaggiore, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.
1
Corniglia – jedno z pięciu miasteczek liguryjskiego Parku Narodowego Cinque Terre, zbudowane na szczycie skalistego klifu. Jako jedyne z nich, nie leży bezpośrednio nad brzegiem morza i żeby do niego dotrzeć trzeba pokonać wiele stromych schodów, zwanych Scalianata Lardarina, które liczą 382 stopnie.
3
2
Tereny wokół Corniglii, otoczone są tarasami z kaskadowo rosnącymi winoroślami i oliwnymi drzewkami. Znad morskich urwisk, rozpościera się imponujący widok na Morze Liguryjskie, aż po Manarolę – kolejne ze słynnych miasteczek.

17

4

19

15

9
Corniglia to zaledwie kilka wąskich uliczek, ale mieszczące się przy nich sklepiki oferujące regionalne produkty, lodziarnie, bistra i tawerny tworzą wyjątkowy klimat.
11
12
8
18
Ważnym zabytkiem Corniglii jest kościół San Pietro zbudowany ok. 1350 roku, w stylu gotycko-genewskim. Fasada kościoła ozdobiona jest marmurową rozetą i płaskorzeźbą przedstawiającą jelenie, które są godłem wioski. Sercem miasteczka jest Largo Taragio, główny plac Corniglia.
16

21
Niezwykłą atrakcją Corniglii, podobnie jak pozostałych miasteczek Cinque Terre, są ścieżki Parku Narodowego – Sentiero Azzurro. Po obfitych opadach deszczu w 2011 roku i osunięciu ziemi, szlak pomiędzy Corniglią i Manarolą jest zniszczony. Jego ponowne otwarcie planowane jest w kwietniu 2018 roku.
Ciekawostką Corniglii jest malownicza plaża – La spiaggia di Guvano, która zasłynęła w 1960 roku jako miejsce spotkań hipisów i nudystów. Na plażę przechodzi się przez dawny tunel kolejowy, który zaczyna się od schodów Lardarina. Guvano słynie ze specyficznego mikroklimatu, który sprzyja rzadkim dla tej części wybrzeża morskiego, roślinom Macchia Mediterranea.

7 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: