Corniglia, miasteczko na szczycie skalistego klifu

Cinque Terre, dawne rybackie wioski, położone nad Morzem Liguryjskim, u stóp stromych wzgórz, pokrytych winnicami, do których można było dotrzeć jedynie łodzią. Dziś miasteczka połączone są ścieżką, biegnącą wzdłuż skalistych zboczy i linią kolejową, chowającą się w tunelach wykutych w skałach. Ze względu na swoje unikalne położenie i architekturę Monterosso, Vernazza (klik → Vernazza, najbardziej urocze miasteczko Cinque Terre), Corniglia, Manarola oraz Riomaggiore, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.
1
Corniglia – jedno z pięciu miasteczek liguryjskiego Parku Narodowego Cinque Terre, zbudowane na szczycie skalistego klifu. Jako jedyne z nich, nie leży bezpośrednio nad brzegiem morza i żeby do niego dotrzeć trzeba pokonać wiele stromych schodów, zwanych Scalianata Lardarina, które liczą 382 stopnie.
3
2
Tereny wokół Corniglii, otoczone są tarasami z kaskadowo rosnącymi winoroślami i oliwnymi drzewkami. Znad morskich urwisk, rozpościera się imponujący widok na Morze Liguryjskie, aż po Manarolę – kolejne ze słynnych miasteczek.

17

4

19

15

9
Corniglia to zaledwie kilka wąskich uliczek, ale mieszczące się przy nich sklepiki oferujące regionalne produkty, lodziarnie, bistra i tawerny tworzą wyjątkowy klimat.
11
12
8
18
Ważnym zabytkiem Corniglii jest kościół San Pietro zbudowany ok. 1350 roku, w stylu gotycko-genewskim. Fasada kościoła ozdobiona jest marmurową rozetą i płaskorzeźbą przedstawiającą jelenie, które są godłem wioski. Sercem miasteczka jest Largo Taragio, główny plac Corniglia.
16

21
Niezwykłą atrakcją Corniglii, podobnie jak pozostałych miasteczek Cinque Terre, są ścieżki Parku Narodowego – Sentiero Azzurro. Po obfitych opadach deszczu w 2011 roku i osunięciu ziemi, szlak pomiędzy Corniglią i Manarolą jest zniszczony. Jego ponowne otwarcie planowane jest w kwietniu 2018 roku.
Ciekawostką Corniglii jest malownicza plaża – La spiaggia di Guvano, która zasłynęła w 1960 roku jako miejsce spotkań hipisów i nudystów. Na plażę przechodzi się przez dawny tunel kolejowy, który zaczyna się od schodów Lardarina. Guvano słynie ze specyficznego mikroklimatu, który sprzyja rzadkim dla tej części wybrzeża morskiego, roślinom Macchia Mediterranea.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: