Sentiero del Ponale – ikona tras rowerowych północnego Jeziora Garda 

Sentiero del Ponale jest najbardziej znanym i najbardziej popularnym szlakiem w Garda Trentino, który znają rowerzyści na całym świecie. Jest łatwy, ale jednocześnie spektakularny i z pewnością jest jednym z najbardziej malowniczych szlaków rowerowych w północnych Włoszech.
12
Sentiero del Ponale  – Strada del Ponale – stara droga, łącząca Riva del Garda i Valle di Ledro oferuje wspaniałe widoki na jezioro Garda. Szlak zarezerwowany jest wyłącznie dla turystów pieszych i rowerzystów, stanowi dziś jedną z największych atrakcji górnego Jeziora Garda.
13
11
Niebywale trudna w wykonaniu, poprzez szereg tuneli i zakrętów, budowa Sentiero del Ponale  rozpoczęła się w 1847 roku i trwała do 1891 roku. Droga uznana wtedy za cud techniki, otworzyła dolinę dla płynnego ruchu ludzi i towarów. Dopiero 20 lat temu  została zastąpiona nowym tunelem. Od 2004 roku, Strada del Ponale,  jest zamknięta dla ruchu i służy jedynie rowerzystom i pieszym turystom.
1
2
4
Po kilku kilometrach droga prowadzi przez głęboki wąwóz i most, za pomocą którego Dolina Ledro opuszcza Jezioro Garda. Dalej szlak wspina się po zboczu wyżej, z kilkoma spektakularnymi zakrętami w kierunku miasta Pregasina, przechodząc w bardziej zalesiony obszar.
3
Dzięki swojej architekturze i położeniu, Sentiero del Ponale jest jedną z najpiękniejszych, panoramicznych dróg w Europie. Sentiero del Ponale jest drogą wydrążoną w skałach, ze skalnymi parapetami chronionymi drewnianymi balustradami i widokowymi miejscami wprost na jezioro.
8
5
7
Zarys linii Sentiero del Ponale, biegnący na zboczu góry, jest dobrze widoczny z plaż w Riva del Garda i Torbole. Ponale to ikona tego regionu i miejsce bardzo lubiane przez turystów i rowerzystów.
Trasa na każdym zakręcie oferuje spektakularne widoki. Jej szlak biegnie przez tunele wyryte w skałkach wapiennych, a przez pierwsze 4 km dosłownie zwisa nad wodami Jeziora Garda. Stałe, wygodne nachylenie trasy na poziomie prawie 5% sprawia, że trasa nie jest szczególnie wymagająca.
6
9
10
Wzdłuż około 10 km szlaku, rozmieszczone są liczne luki, galerie i historyczne (austro-węgierskie) fortyfikacje wzniesionych po to, aby zapobiec zejściom oddziałów Garibaldiego z Doliny Ledro do Jeziora Garda, które następnie służyły do obrony granicy austro-węgierskiej przed pierwszą wojną światową. Unikatowy system fortyfikacji w galerii składa się z labiryntu korytarzy i okopów wykopanych bezpośrednio nad Jeziorem Garda.
15
Po wspaniałej rowerowej wyprawie nie ma nic przyjemniejszego, niż zanurzyć się w krystalicznie czystej i przyjemnie chłodnej wodzie jeziora 🤗

14

 

 

 

    1. Dziękuję za miłe słowa 🙂 Październik jest świetnym miesiącem na podróż do Włoch. Jest jeszcze przyjemnie ciepło i nie ma wielu turystów. Życzę realizacji planów i pozdrawiam 🙂

      Polubione przez 2 ludzi

  1. Fajna relacja, odwiedziłem te miejsca w zeszłym roku, sa naprawde rewelacyjne La Ponale fantastyczna….takze trasa nad jezioro Ledro mega fajna i po drodze malutkie miasteczko gdzie czas jakby sie zatrzymał…Garda ma wiele do zaoferowania byłem juz wiele razy i zawsze zaskoczy czymś innym….Pozdrawiam
    @pyratravels

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: