Arboretum w Kórniku

kórnik
Kórnik, niewielkie i urocze miasto, pełne zabytków, położone w samym sercu Wielkopolski. Jeśli będziecie w okolicach Poznania, koniecznie zajrzyjcie do Kórnika i pięknego o tej porze roku arboretum, zlokalizowanego na terenie parku zamkowego.
zamek1
Arboretum będące okazałym zbiorem roślin drzewiastych – drzew, krzewów, krzewinek i towarzyszących im pnączy, pełni rolę naukową i edukacyjną. Jest to najstarsza kolekcja roślin drzewiastych w naszym kraju, której historia sięga 1826 roku. Hrabia Tytus Działyński, ówczesny właściciel Kórnika, przebudował ogrody przyzamkowe, zmieniając ich barokowy charakter, w ogród krajobrazowy, o swobodnym i naturalnym układzie grup drzew. Tworzona przez niego kolekcja różnych gatunków drzew i krzewów, była rozszerzana przez kolejnych właścicieli Kórnika i dziś liczy ponad 3000 roślin naturalnie występujących nie tylko w Polsce.
zamek
Ofiarowany przez ostatniego właściciela, hrabiego Władysława Zamoyskiego, historyczny park wraz z Zamkiem i Kościołem stanowi obecnie Pomnik Historii.

magnolia1

magnolia
magnolia2
Szczególnie pięknie jest tu wiosną, kiedy rozpoczyna się prawdziwe widowisko kwitnących drzew i krzewów. Ogromne kwiaty magnolii, różnych odmian zachwycają widokiem i stanowią piękną oprawę historycznego Zamku.
park
arb4
Można tu podziwiać kwitnące jabłonie ozdobne, wiśnie i derenie, a w maju kwitnące i oszałamiające zapachem lilaki, których kolekcja liczy ponad 170 odmian.
arb
arb1
arb2
arb3
Arboretum jest nie tylko obiektem naukowym, w którym od 1933 roku działa Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk, ale jest także ogrodem botanicznym, do którego chętnie zaglądają turyści.

arb0

arb5


Nie wszyscy wiedzą, że Kórnik, to miasto z którego pochodzi poetka Wisława Szymborska. Ojciec, Wincenty Szymborski pracował jako zarządca dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego i to w Kórniku, przyszła na świat jego druga córka, Wisława.
szymborska1
Dziś przy promenadzie jej imienia, ustawiona jest ławeczka z postacią poetki odlaną z brązu. Także arboretum poświęciło Wisławie Szymborskiej jedną z alejek. Pomiędzy drzewami umieszczone są tablice z wierszami noblistki.

szymborska

Artykuł – „Wolę szuflady” o Wisławie Szymborskiej – znajdziecie tutaj – klik → „Wolę szuflady”… Szuflada Szymborskiej

 1. Jakie piękne magnolie!! Fantastycznie uchwycilas kolory, światło, kadr. Mnie zachwycają te zdjęcia! W Kórniku nie byłam i chociaż jadę do Poznania, to już na zwiedzanie czasu nie bedzie. A szkoda

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Zawsze oglądam Twoje prace z wielką przyjemnością, tak na wdechu, jakby oddychanie mi wtedy przeszkadzało. Szczerze podziwiam

   Polubione przez 2 ludzi

  2. Kuedy ja jestem wzrokowcem i dokucza mi wszystko co brzydkawe a Twoje zdjecia oglądam najpierw zanim zacznę czytać. Podziwiam i nie mogę się napatrzeć

   Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: