Spacerem po Poznaniu

Poznań – historyczna stolica Wielkopolski, miasto położone w dolinie rzeki Warty, w zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim.
panorama
Poznań jest jednym z najstarszych miast polskich, prawa miejskie uzyskał w 1253 roku. W przeszłości był siedzibą władców Polski i religijnym ośrodkiem państwa Piastów w X i XI wieku. To prawdopodobne miejsce chrztu Mieszka I w 966 roku. Poznań związany jest z początkami państwowości polskiej, w poznańskiej katedrze znajduje się symboliczny grobowiec pierwszych władców Polski – Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Jedną z największych atrakcji Poznania jest Stary Rynek, który wraz z zespołem najstarszych dzielnic miasta, w 2008 roku uznano za pomnik historii.
rynek7
rynek14
rynek8
rynek6
Stary Rynek z charakterystycznymi, kolorowymi kamienicami jest jednym z bardziej malowniczych rynków polskich miast. Wytyczony około 1253 roku jako główny plac miejski, jest kwadratem o bokach długości 141 metrów. Z każdego boku i jego skrajnych narożników, wychodzą ulice Starego Miasta. Zabudowa rynku była początkowo drewniana i dopiero, gdy w 1386 roku, Poznań uzyskał nadany przez Władysława Jagiełłę przywilej stawiania murowanych budynków, wybudowano murowaną wagę miejską. Następnie, na przełomie XIII i XIV wieku, powstał gotycki ratusz, a po nim szereg kamiennych sukiennic i kramów.
rynek9
rynek12
rynek11
Charakterystyczne wąskie kamieniczki, pochodzące z pierwszej połowy XIV wieku, to dawne domki budnicze. W ich podcieniach, mieściły się „budy” targowe biedniejszych kupców – handlowano tu rybami, solą, świecami. Kamieniczki zostały doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej i zrekonstruowane z wykorzystaniem oryginalnych renesansowych detali, dopiero w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Zdobią je polichromie projektu poznańskiego artysty plastyka, Zbigniewa Bednarowicza, wykonane w latach 1953-1961.
rynek1
rynek2
rynek3
Ale Poznań to nie tylko historyczne atrakcje, Stary Rynek z renesansowym ratuszem i mechanicznymi koziołkami na wieżyczce zegara. W bocznych uliczkach, prowadzących do Rynku, można znaleźć wiele ciekawych miejsc z uroczymi kawiarenkami na przerwę w spacerze.
rynek10
rynek4
rynek13
1
Poznań to historia i świetnie zachowane zabytki, ale także miasto tętniące życiem, które doskonale łączy przeszłość  z teraźniejszością.
7
6
2
3
4
8
9
Dziś także wiele się tu dzieje. Tradycyjnie o tej porze roku, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbywa się największy w Polsce Festiwal Fantastyki Pyrkon. Festiwal poświęcony szeroko pojętej fantastyce – od filmów i literatury fantasy po komiksy, gry, mangi i anime. Pyrkon to miejsce spotkań fanów fantastyki, twórców, wystawców i producentów, to bogata oferta wykładów i bloków tematycznych.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Piękne zdjęcia. Mam nadzieję, że Poznań będzie mi dane zobaczyć już za dwa tygodnie. Aż się boję głośno wspominać, bo moje plany, wypowiedziane, wymarzone, lubią się sypać:)
    Niemniej jednak jest szansa, że skonfrontuję to co na Twoich zdjęciach z tym, co w rzeczywistości:)

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: