Szwajcarskie Alpy zimą – Thyon 4 Vallée.

Krystaliczne powietrze i błękitne niebo nad alpejskimi, ośnieżonymi szczytami – tym Szwajcaria przyciąga turystów na zimowy urlop. 
6
Kiedy w tym sezonie rozpoczynałam swój zimowy urlop w Szwajcarii, natura pokazała swoje groźniejsze oblicze. V – najwyższy stopień zagrożenia lawinowego, zasypane drogi, turyści uwięzieni w schroniskach i hotelach znanych kurortów, kilka metrów śniegu – tak silnych opadów śniegu w tym rejonie Alp nie było od blisko 20 lat.
swiss16
W Zermatt (klik → Szwajcaria, najpiękniejsze trasy narciarskie Europy ) na kilka dni wstrzymano połączenia kolejowe, pokrywa śnieżna w tej okolicy sięgała 3 metrów wysokości. Przez krótki czas nie funkcjonowały także wszystkie kolejki górskie, a turyści mogli przemieszczać się tylko z pomocą helikopterów. Szczęśliwie sytuacja pogodowa szybko uległa poprawie, można było znów cieszyć się słońcem i śniegiem.
4 Vallée – Cztery Doliny – leżące w sercu Alp szwajcarskich, niedaleko granicy z Włochami, jest jednym z największych i najbardziej cenionych, regionów narciarskich na świecie.
5
Na obszarze rozciągającym się od słynnego Verbier po miejscowości Nandaz, Thyon i Veysonnaz, aż po Mont Fort i tereny odległego Sion, znajduje się 410 km tras na których panują doskonałe warunki narciarskie (klasyczne tereny do freeride’u). Ze szczytu Mont Fort (3330 m n.p.m.) rozciąga się widok na Matterhorn i Mont Blanc.
7
3
4
Zimowy ośrodek Thyon 4 Vallée odwiedzam regularnie od kilku lat – 41 narciarskich tras o łącznej długości 212 km, trasy biegowe i świetnie przygotowane szlaki turystyczne – wszystko bez tłumów, nawet w szczycie sezonu. 
13
1
2
16

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Region Thyon 4 Vallée obejmuje trzy główne ośrodki położone na różnych wysokościach: Thyon 1600 – Les Masses, Thyon 1800 – Les Collons, Thyon 2000. 
THYON 1600 – LES MASSES
32
17
Niewielka miejscowość turystyczna położona nad miejscowością Hérémence, o bajkowej scenerii i z panoramą Dent-Blanche, Matterhorn i Val des Dix.
THYON 1800 – LES COLLONS
15
14
Miejscowość otoczona lasami, której budynki rozmieszczone są na tarasach, z których drogi prowadzą bezpośrednio do stoków narciarskich i do początkowych wyciągów narciarskich.
8
12
THYON 2000
20
21
18
Kompleks Thyon 2000 jest samodzielną wioską narciarską, wolną od ruchu drogowego, ze wspaniałą panoramą widokową. Oprócz terenów narciarskich wraz z całą infrastrukturą, znajdują się tu także trasy dla narciarstwa biegowego i wyjścia na doskonale przygotowane (nawet zimą) szlaki turystyczne.
34
10
9
11
Region Thyon jest także doskonałym punktem wypadowym do pobliskiego Zermatt, albo Chamonix (choć w tym roku, droga Martigny-Chamonix-Mont Blanc przez przełęcz Forclaz, była zamknięta z powodu intensywnych opadów śniegu).
29

 


Będąc w tym regionie warto zwiedzić jedno z najstarszych miast Szwajcarii – stolicę kantonu Wallis – Sion. Miasto o bogatej historii, rozpoznawalne już z daleka dzięki wysokim wieżom zamków Tourbillon i Valère. Kościół zamku Valère posiada jedne z najstarszych jeszcze funkcjonujących organów na świecie z początku XV wieku.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: