„Wolę szuflady”… Szuflada Szymborskiej

33
Za kilka tygodni dobiegnie końca wspaniała wystawa „Szuflada Szymborskiej”, przygotowana w pierwszą rocznicę śmierci Poetki (1 lutego 2013 roku) przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Jest więc ostatni moment, aby ją odwiedzić. 
34
Wystawa jest niezwykle ciekawym sposobem przedstawienia przedmiotów z mieszkania Poetki, ze słynną komodą jej projektu.  Tytuł wystawy inspirowany jest  wierszem Wisławy Szymborskiej „Możliwości” i jej wyznania „wolę szuflady” klik→  http://www.szymborska.org.pl/mozliwosci.html
31

26

„Szuflada Szymborskiej” ma ciekawą, otwartą formę. Przedmioty należące do Poetki, stanowią rodzaj scenografii, w której widz porusza się jak w trójwymiarowym kolażu, szczególnie ulubionej przez Noblistkę technice artystycznej.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Osią pomysłu całej ekspozycji jest zaprojektowana przez Poetkę komoda, z wieloma szufladami do przechowywania jej drobiazgów, fotografii, pocztówek i wyklejanek. Ten najważniejszy przedmiot wystawy, przewrotnie ukryty jest za drzwiami i można go oglądać tylko przez wizjer.
17

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Przedmioty codziennego użytku – wspomniana komoda, kanapa, książki, kolekcje starych pocztówek, bibeloty, własnoręcznie wykonane dowcipne kolaże oraz surrealne prezenty od znajomych, przeplatają się z cytatami twórczości Wisławy Szymborskiej. Forma wystawy intryguje widza, pobudza jego wyobraźnię i zachęca do odkrywania świata Poetki.
18
Zgromadzone eksponaty są doskonałą ilustracją skromności Szymborskiej, jej unikalnych zainteresowań i doskonałego warsztatu. Wystawa świetnie uchwyciła poczucie humoru Poetki, dystans do świata i siebie samej.

16

 

 

    1. Dokładnie tak! Kameralna, do tego w małym pokoiku to podkreśla jej minimalizm, to czego żałowałam, to to, że nie dysponowałam aparatem. To czego mnie osobiście brakowało, to cóż, mały regał z książkami… Mogłabym przed nim tak stać… No o Nobel. Można tak stać i zwiedzać…

      Polubione przez 1 osoba

    2. Nie wiem, czy się zgodzisz ze mną, ale świat potrzebuje niewymuszonej elegancji, znaczy, mój świat dobrze się w z tym czuje, a literatura, czy sztuka to integralna część tegoż. 🙂

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: