Igor Mitoraj, człowieczeństwo człowieka

Jeden z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy – Igor Mitoraj, niedoceniany w Polsce, uwielbiany na świecie. Na jego prace natrafiłam w wielu miastach Europy w Paryżu, Rzymie, Florencji, Wenecji, Londynie. Prace Mitoraja pokazywane są na indywidualnych wystawach, wystawione w galeriach, muzeach albo – szczególnie te gigantycznej wielkości – w reprezentacyjnych miejscach miast, w fundacjach i siedzibach największych korporacji na świecie. W Polsce jego prace można zobaczyć jedynie w Krakowie i w Warszawie i wciąż znane są w stopniu niewystarczającym.
W październiku minęła kolejna rocznica śmierci (zm. 6 X 2014) tego wybitnego artysty, który większość życia spędził za granicą, głównie we Francji i we Włoszech.
8Eros bendato (Eros spętany) – to wyraz miłości, która nie może się w pełni rozwinąć. Rynek Główny, Kraków – rzeźba została podarowana miastu przez artystę
35
Pod koniec studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (gdzie studiował malarstwo pod kierunkiem Tadeusza Kantora), wyjechał do Paryża studiować w Ecole Nationale Superieure des Beaux Arts. Początkowo zajmował się malarstwem i grafiką, później zajął się rzeźbą.
9Porta Italica – Cortina d’Ampezzo
11
12

6

Kiedy otrzymał propozycję przygotowania wystawy dla galerii ArtCurial w Paryżu, wyjechał na rok do Pietrasanta – włoskiej stolicy marmuru, by przygotować prace na wystawę. W centrum artystycznych odlewni pracujących w brązie oraz kamieniarzy pracujących w marmurze z pobliskiej Carrary, powstały pierwsze rzeźby z brązu Mitoraja i jego pierwsze rzeźby z białego marmuru.
Później, za namową przyjaciela, kolumbijskiego rzeźbiarza Fernando Bolero, Mitoraj kupił dom i zamieszkał w Pietrasanta. Mówił, że właśnie tu w stolicy rzeźbiarzy, gdzie tworzył także Michał Anioł, znalazł „swoje miejsce na ziemi”.
13
Głównym źródłem inspiracji artysty była mitologia i antyczne dzieła sztuki, które poznawał podczas podróży po Grecji i Włoszech. Już samym tytułem swoich rzeźb: „Ikar”, „Eros”, „Mars”, „Centauro”, „Gorgona”, odwoływał się do mitologii i historii Grecji i Rzymu. Podróżował także do Meksyku, by poznać sztukę Azteków.
14Tindaro screpolato (Tyndareus zdruzgotany), wielokrotnie przedstawiany przez Mitoraja, szokował spękaniami, które  przeniosły się z jego duszy na powierzchnię. Rzeźba wystawiona w Ogrodach Boboli, Florencja.

16

Artysta odwołując się do piękna, idealnych proporcji rzeźb klasycznych, interpretował je pokazując niedoskonałość ludzkiej natury. Umyślne spękania, uszkodzenia powierzchni posągów stanowią rozpoznawalny styl jego prac. Deformacje widoczne na zewnątrz, są odbiciem stanu ducha. O człowieczeństwie człowieka świadczą jego stany wewnętrzne i właśnie uczucia są nieodzowną częścią wszystkich prac Mitoraja.
10
Charakterystycznym elementem rzeźb Mitoraja są usta, które zawsze mają kształt ust autora i są jednocześnie podpisem jego dzieł.

 1. I was very surprised to to see „Bendato Eros ( Eros tethered )” in your blog becasue we have the same piece of sculture in a sculpture garden in downtown St. Louis. Kids are always climbing in the head and looking out through the eye holes or standing outside with their hand inside one the the nose nostrils.

  This was a pleasant surprise to find out the who the sculptor was and learn about his background.

  Polubione przez 1 osoba

  1. I’m very happy with your comment. It’s also an interesting news for me. Children all over the world behave in the same way, in Cracow they also climb to the sculpture and enjoy themselves 🙂 Thank you, David!

   Polubione przez 1 osoba

 2. Beautiful sculptures, especially the first one that looks glued out. It is not uncommon for artists to be underestimated in their own homelands, but estimated abroad. It’s strange indeed, the country and its people should be proud!
  You’re taking nice photos, Marzi! 😊

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Myślę, że imię Tindàro/Tyndàreus wymawia się z naciskiem na -a- (w języku greckim Τυνδάρεος).
  Zgodnie z mitem Tindaro był mężem Ledi, który urodziła swoją córkę, Clitennestrę.. Leda miała trzech innych synów Jowisza: bliźniaczki Castora i Polluxa, a następnie Elenę, najpiękniejszą kobietę na świecie, która spowodowała wojnę i zniszczenie Troi..
  Podsumowując, Tindaro miał swoje własne powody, by zostać… zdruzgotany 😀

  Polubione przez 1 osoba

 4. Piszę ci małą uwagę. Zgodnie z translate.google.com „zdruzgotany” w języku włoskim jest „schiacciato”. Zamiast tego „screpolato” w języku polskim powinien być „pęknięty” (z „crepa” = „pęknięcie”). Ale muszę powiedzieć, że nie mam absolutnego zaufania do translate.google.com…

  Gdy podjęte we właściwym kierunku, starożytnej mitologii greckiej może być dużo zabawy. Na początku La belle Hélène (kocham Offenbacha), dowiadujemy się, że piękna królowa Sparty, żona Menelao, została obiecana jako nagroda dla Parysa przez boginię Wenus (to dlatego, że Parys wybrał Wenus jako zwycięzcę „konkursu piękności Góry Idy”). Kiedy dowiaduje się, że Parys przybył do miasta, Elena wchodzi do swojego pokoju, gdzie jest wielki obraz przedstawiający Ledę z łabędzią (Jowiszem), podczas gdy orzeł (Wenus) leci na niebie. Elena patrzy na scenę i wzdycha: «Och, Venus, dlaczego zawsze zwracasz się do mojej rodziny, aby przeprowadzić twoje eksperymenty?»
  😉

  Polubione przez 1 osoba

 5. Jak miło wejść do Kogoś na blog i zobaczyć, że ów Ktoś wie, kto to był Igor Mitoraj.
  Dziękuję Marzi! Rzeczywiście twórczość Mitoraja w Polsce nie jest za bardzo znana, chociaż… Z drugiej strony mniej znany jest np Rafał Olbiński…
  Dobrego dnia.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: