Kimchi – skarbnica witamin

Zimą, gdy wybór świeżych warzyw jest ograniczony, rozwiązaniem dla uzupełnienia witamin są kiszone przetwory, np. koreańska kiszona kapusta – kimchi.

Kiszone warzywa są doskonałym źródłem witamin, przede wszystkim witaminy C, A i B1, to także bogactwo składników mineralnych żelaza, wapna oraz błonnika. Jednak najważniejszym składnikiem kiszonek, działającym pro zdrowotnie są bakterie Lactobacillus, należące do grupy bakterii kwasu mlekowego. Te pożyteczne bakterie wzmacniają organizm wspomagając trawienie, regulują pracę jelit, zwiększają również odporność na infekcje. Zaletą kiszonych warzyw jest także niska zawartość kalorii, można więc wykorzystać je w niskokalorycznych dietach.

Kimchi można przygotować na wiele sposobów i z wykorzystaniem różnych składników. W koreańskiej kuchni wyróżnia się ponad 100 przepisów. W tradycyjnym przepisie na kimchi, podstawą jest kapusta pekińska, uzupełniona o różne warzywa: marchewkę, rzodkiew, cebulę dymkę, wzmacniający smak czosnek i imbir oraz najważniejszą z przypraw – sproszkowaną koreańską paprykę chili bez pestek o nazwie gochugaru, o idealnie zbalansowanej ostrości i pięknym ciemnoczerwonym kolorze. Dzięki niej kimchi nabiera pikantności i długo zachowuje świeżość. Jest jednak trudna do zdobycia, więc można ją zastąpić innymi dostępnymi płatkami chili.

Przygotowanie kimchi nie zajmuje wiele czasu, ale wymaga odstawienia i najlepsze jest dopiero po mniej więcej tygodniu. Można przechowywać je w lodówce do miesiąca, nabiera wtedy bardzo mocnego smaku.

KIMCHI

SKŁADNIKI (wystarczy do napełnienia dużego słoja ok.1,2 litra)

1 średnia kapusta pekińska

1 mała biała rzepa

1 łyżeczka cukru

2-3 łyżki soli

świeży imbir – kawałek ok. 5cm

3-4 ząbki czosnku

posiekana cebula dymka  ¼ szklanki

3-4 marchewki

 ¼ szklanki sosu sojowego

2-3 łyżki sosu rybnego

1 łyżeczka chili w płatkach

PRZYGOTOWANIE

W pokrojoną kapustę i rzepę dokładnie wcieramy sól, odstawiamy na kilka godzin do lodówki, aż puści sok. Po tym czasie składniki dokładnie płuczemy i odcedzamy.

Marchewkę kroimy w słupki, czosnek, imbir, dymkę drobno siekamy. Mieszamy sos sojowy, sos rybny, chili, dodajemy cukier i odrobinę wody, tak by powstał gęsty sos. Wcieramy sos w warzywa i upychamy ciasno w szklanym słoiku. Przechowujemy w lodówce do miesiąca.

Gotowe kimchi idealnie komponuje się z potrawami z woka, chińskim makaronem chow mein przygotowanym z kurczakiem teriyaki, albo w wersji wegetariańskiej z tofu, sprawdza się jako dodatek zup i wegetariańskiego sushi. Można z nią eksperymentować do woli.

Chow mein z kurczakiem teriyaki
Chow mein z tofu

Jeśli nie jesteście zwolennikami wyrazistych i ostrych smaków, upieczcie pokrojoną kapustę pekińską w piekarniku. Wystarczy skropić ją oliwą i natrzeć ziołami, potem wstawić do piekarnika na 10-15 minut. Tak przyrządzona jest lekkostrawna, pyszna i także bogata w witaminy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: