Little Venice, ukryta część Londynu

Na północ od londyńskiego Paddington, w miejscu w którym spotykają się kanały Grand Union i Regent, znajduje się osobliwe miejsce – Little Venice.

9.1

11
10
Powszechnie uważa się, że nazwę temu miejscu nadał Lord Byron, ponieważ tutejszy krajobraz przypominał mu kanały Wenecji. Ale nawet obecnie pochodzenie nazwy nie jest jasne, gdyż jest także przypisywane poecie Robertowi Browningowi, który mieszkał w Beauchamp Lodge. Dziś główne skrzyżowanie kanału, Browning’s Pool, nosi właśnie jego imię.
3
4
5
Little Venice to stosunkowo nowa nazwa części Paddington i Maida Vale w City of Westminster, które przez stulecie nazywano londyńską „Wenecją”. Później dodano określenie „Little” i nazwa ta była formalnie używana od połowy XX wieku. Klimatyczny Kanał Regent’s, ciągnie się od Little Venice i kończy w Docklands, mijając po drodze takie miejsca jak London Zoo i Camden Town.
6
7
8
Dziś ten nieco ukryty rejon, jest swoistą atrakcją turystyczną, głównie dzięki malowniczym kanałom i rejsom łodziami, kursującymi pomiędzy Little Venice i Camden Lock. Oprócz przejażdżek, malownicza okolica Little Venice, oferuje ekscentryczne kawiarenki nad wodą, przytulne puby i urocze restauracje. Jest to także jedno z najciekawszych miejsc teatralnych w Londynie. W kameralnym ( posiadającym jedynie 60 miejsc), Canal Cafe Theatre, przez całe lato odbywają się koncerty, w ramach festiwalu Camden Fringe. Przez resztę roku organizowane są tam różne współczesne imprezy kabaretowe, teatralne, komediowe i muzyczne. Istnieje tu także prawdziwy Teatr Lalek na łodzi, a w miesiącach letnich, w pobliskim amfiteatrze Sheldon Square odbywa się szereg bezpłatnych imprez.
2
5.2
1.1
Spacerując po okolicy, wzdłuż eleganckich ulic Regency Maida Vale, aż do Regent’s Park, Camden i dalej na zachód wzdłuż kanałów, można cieszyć się spokojną atmosferą, która jest niezwykła dla tętniącego życiem centrum Londynu.

 1. I dedicate this poem to you for your little Venice:

  Venice
  I wish it was black that blue of sky
  and the white clouds a glitter of stars
  the trees wrapped in a veil of mist
  as women hidden by faith in man.
  I wish the sea was inside the streets
  to wet the buildings and by entrance hall came out
  silent gondola laden with light ,
  that men traveled slowly on the water
  lighted emeralds by the glow of the lamps
  and on the large square they could smell the perfume
  of loneliness.

  I wish like you to place your shadow beside me
  like an angel out of submerged caves
  and you offered me your face of unveiled woman
  in this dawn when the world
  it is a languid Venice
  and the doves fly over an inexistent sea.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: