MTB – rowerem na Szyndzielnię

Szyndzielnia (1028 m n.p.m.) szczyt znajdujący się w granicach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, leżący u podnóża góry Kamienicy, wznoszący się na północ od Klimczoka, pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki – wymarzone miejsce do uprawiania MTB.
16
Swój podjazd na Szyndzielnię rozpoczęłam z Bielska-Białej z parkingu pod Dębowcem. Szutrowa droga wspina się jednostajnie czerwonym szlakiem, na szczyt Dębowca (525 m n.p.m.) i stąd prowadzi dalej w kierunku Szyndzielni.
15
Dębowiec leżący u podnóża Masywu Szyndzielni, ze względu na bliskość miasta i liczne atrakcje (kolej linowa, sztuczny tor saneczkowy) przyciąga o każdej porze roku rzesze turystów. Poniżej dawnego schroniska, pełniącego dziś rolę gospody, księża pallotyni zbudowali Kaplicę Matki Bożej Fatimskiej.

17

Od 1953 roku pod szczyt Szyndzielni dociera kolejka gondolowa. Dla wygody tych, którzy nie lubią wspinać się rowerem w górę, każda gondola wyposażona jest w uchwyt na rower. Ze względu na połączenie tras rowerowych z Enduro Trails na Koziej Górze jest to idealne rozwiązanie (można skorzystać z karnetu „rowerem w górę” i wielokrotnie pokonać trasę zjazdową).

6

8

7

Przy górnej stacji kolei znajduje się 18-metrowa wieża widokowa, wybudowana w 2015 roku. Z platformy widokowej roztacza się panorama na Bielsko-Białą, Beskid Mały, Śląski, Żywiecki oraz na Pilsko, Babią Górę i Tatry.

5

11

Przy schronisku znajduje się węzeł pieszych szlaków, którymi można dotrzeć dalej na Klimczok, Błatnią i Kozią Górę, albo do Wapienicy, Olszówki, Szczyrku, Brennej i Jaworza.
10
Pod szczytem Szyndzielni, na wysokości 1001 m n.p.m. znajduje się pierwsze wybudowane w polskich Beskidach (rok 1897) schronisko turystyczne, znacznie rozbudowane w latach 1954-57. Poniżej schroniska znajduje się alpinarium, założone w 1905 roku. Niestety pomimo prób rewitalizacji ogród jest dość zaniedbany.
13

14

12

Masyw Szyndzielni jest idealny na uprawianie turystyki rowerowej. W jego obrębie wytyczonych jest kilka górskich ścieżek rowerowo-zjazdowych o różnych stopniach trudności, choć wszystkie wymagają umiejętności jazdy w trudnym terenie i dużej kontroli roweru:
Trasa nr 9 GONDOLA (czerwona – dł. 2km, spadek 240m, nachylenie 12%). Początek Przełęcz Dylówka – koniec dolna stacja kolei gondolowej.
Trasa nr 10 DĘBOWIEC (czerwona – dł. 2,2km, spadek 275m, nachylenie 12,5%). Początek podnóże Cybernioka – koniec dolna stacja kolejki krzesełkowej na Dębowcu.
Trasa nr 11 DZIABAR (czarna – dł. 1,3km, spadek 210m, nachylenie 16,1%). Początek górna stacja kolejki Szyndzielnia przy tzw. Saharze – koniec Przełęcz Dylówki.
Trasa nr 12 ROCK’N’ROLLA – SZYNDZIELNIA – KOZIA GÓRA (niebieska – dł. 11km, spadek 700m). Początek górna stacja kolei przy wieży widokowej – koniec Kozia Góra.
3
Opisy tras z Koziej Góry znajdziecie tutaj klik→  Enduro Trails Beskidy
Opis trasy na Klimczok znajdziecie tutaj klik→  MTB – rowerem na Klimczok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: