Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK powstałe w miejscu dawnej fabryki Oskara Schindlera, prezentuje kilka wystaw – stałą, pochodząca z Kolekcji MOCAK-u, której układ zmieniany jest co roku oraz wystawy czasowe – zmieniające się kilka razy w roku. Przestrzeń wokół Muzeum wypełniona jest pracami odnoszącymi się do czterech zagadnień: Holocaustu, historii sztuki, polityki oraz przestrzeni publicznej.
Kolekcja MOCAK-u licząca ponad 4700 prac 282 artystów, obejmuje zbiory tematyczne: Artyści z Kolekcji, Galeria Krzysztofory, Grupa Krakowska, Władysław Hasior, Mieczysław Porębski, Mikołaj Smoczyński, Marian Eile i Archiwum Muzeum. Przedstawiane tu prace artystów z ponad 30 krajów, grupowane są tak, aby korespondować z wystawami czasowymi, wyjaśniając sens tworzenia sztuki i jej powiązania z codziennością.
We współpracy MOCAK-u z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, powstała nowa przestrzeń należąca do Kolekcji – interaktywna instalacja Krystiana Lupy Live Factory 2 Warhol by Lupa 2008/20016. Instalacja, zbudowana na podstawie scenografii sztuki Factory 2 (premiera 2008 r), pozwala wejść widzowi w obszar eksperymentu zainicjowanego przez Krystiana Lupę i jego aktorów. Można dotknąć ścian i kopii mebli słynnego nowojorskiego studia Factory, założonego przez Warhola. Spotykali się tu najsławniejsi na świecie artyści i ludzie szukający mocnych wrażeń, tworząc trwający w nieskończoność performans prowadzący do całkowitego wyzwolenia z wszelkich uprzedzeń. Warhol kręcił filmy, obserwował, będąc jednocześnie uczestnikiem wszystkich zdarzeń.
Lupa, wraz z grupą aktorów zainicjował krakowskie Factory, wzorując się na historii nowojorskiego studia. Powstał wielokrotnie odtwarzany happening, w którym aktorzy sami kreowali swoje postaci. Jako Andy Warhol w spektaklu Lupy wystąpił Piotr Skiba. Na spektakl Lupy, przyjechało kilku uczestników wydarzeń w nowojorskim Factory, składając swoje podpisy na ścianach scenografii.
Krystian Lupa, wybitny reżyser teatralny, skupiający się na procesie twórczym, w swoich spektaklach analizuje przemiany duchowości w kontekście zmian społeczno-politycznych. Lupa jest także scenografem i artystą wizualnym, przekraczającym granice teatru zbliża się tym samym do performansu czy instalacji.
,,Czekać w swoim miejscu i instalować się duchowo… Nie przygotowywać się do roli, bo żadnej roli nie ma. To jest najważniejsze”.
Krystian Lupa
Szczegóły dotyczące twórczości Krystiana Lupy wraz z fragmentami jego spektakli możecie znaleźć tutaj →