MTB – Beskidy, najpiękniejsza trasa rowerowa na Skrzyczne.

Beskidy stwarzają doskonałe warunki do całorocznej aktywności we wszystkich formach rekreacji ruchowej – od turystyki pieszej przez biegi w terenie i kolarstwo górskie, aż po narciarstwo w sezonie zimowym.
Ze względu na swoje łagodne ukształtowanie terenu, istnieją tu idealne warunki do uprawiania kolarstwa górskiego, a szlaki rowerowe i ich dostępność nie ustępują w niczym trasom rowerowym w innych uznanych europejskich regionach.
22
20
Jedną z ciekawszych tras rowerowych w Beskidach jest trasa z Lipowej, leżącej na obszarze Beskidu Śląskiego i Kotliny Żywieckiej, na Skrzyczne i Malinowską Skałę. Trasa znana wszystkim pasjonatom MTB, w pełni zasłużyła sobie na miano kultowej. Doskonałe podjazdy, piękne górskie krajobrazy i niepowtarzalna przyroda tego rejonu sprawiają, że przejazd tą trasą sprawia niezwykłą przyjemność.
21
Trasa rozpoczyna się w  Dolinie  Zimnika, we wsi Lipowa i prowadzi dnem doliny, najpierw drogą asfaltową, a potem szutrowymi zakosami po zboczu Skrzycznego. Pokonanie podjazdu, w umiarkowanym tempie i z przerwami na podziwianie widoków, zajmuje około dwóch godzin.

1

5

3

2
Podjazd na Skrzyczne jest dość łagodny, ale ma kilka trudnych i stromych odcinków, które wymagają dobrego przygotowania. Jednak nawet mniej wprawni rowerzyści mogą pokonać te odcinki bez kłopotu – po prostu prowadząc rower. Na wierzchołek Skrzycznego (1257 m n.p.m.) i do schroniska, nie ma dogodnego dojazdu i ostatni stromy odcinek, nawet z dobrymi umiejętnościami trzeba pokonać pchając rower.
7
6
8
Ze szczytu Skrzycznego można skierować się, poprzez Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.) i Kopę Skrzyczeńską (1189 m n.p.m.), zielonym szlakiem w kierunku Malinowskiej Skały (1143m n.p.m.), niezwykle efektownych wychodni skalnych. Roztacza się stąd wspaniały widok na panoramę z górującym nad okolicą najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego – Skrzycznem.
16
11
9
10
Do niedawna grzbiet Skrzycznego porośnięty był lasem, ale powstałe wiatrołomy odsłoniły spektakularny widok, rozciągający się przez cały Beskid Śląski i Żywiecki – od Bielska-Białej, przez Jezioro Żywieckie, aż po Żywiec i Babią Górę.
15
13
14
Ja skończyłam trasę na Malinowskiej Skale i jadąc dalej grzbietem, wróciłam do Doliny Zimnika przez pobliską Magurkę Radziechowską, pokonując w sumie 24 km, ale trasę można kontynuować aż na Baranią Górę.
19
Trasa: Lipowa, Ostre, Skrzyczne, Malinowska Skała, Zielony Kopiec, Magurka Wiślana, Barania Góra, Kamesznica, Złatna, Milówka i Lipowa, liczy łącznie prawie 60 km. Nazywają ją grzbietem dla zuchwałych i jako trudna, wymaga bardzo dobrej kondycji i przygotowania.

🚲

  1. Cześć,
   To jedna z ciekawszych tras w Beskidach. Istnieje wiele wariantów tej trasy (można w wielu miejscach zjechać z grzbietu do Doliny Zimnika). Mogę przesłać mailem GPX trasy, którą przejechałam ostatnio (ok.30 km).
   Pozdrowienia!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: