Idealny zakwas z buraków 

Świąteczny barszcz musi mieć idealny smak. Do jego przygotowania zawsze wykorzystuję przygotowany wcześniej kwas z buraków, który doskonale łączy proporcje smakowe barszczu i nadaje mu szczególną moc.
Zawsze korzystam ze sprawdzonego i zdrowego przepisu mojej Babci.
barszcz2
CZAS PRZYGOTOWANIA: 30 min 
Czas kiszenia buraków: 5 dni
PRZEPIS NA ok.2 litry czystego kwasu
SKŁADNIKI:
2kg czerwonych buraków
3-4 ząbki czosku
3-4 liście laurowe
10 ziarenek ziela angielskiego
kilka ziarenek czarnego pieprzu
piętka razowego chleba robionego na zakwasie
3 litry przegotowanej, chłodnej wody lub wody źródlanej
(woda użyta w przepisie musi być niechlorowana, chlor niszczy dobroczynne kultury bakterii odpowiadające za proces kiszenia)
3 łyżki soli
1 łyżeczka cukru

 

barszcz6

PRZYGOTOWANIE:

Buraki obierz, opłucz,  pokrój w plastry i ułóż w dużym, wyparzonym słoju tak, aby wypełniały połowę słoja . Dodaj obrany czosnek, liście laurowe, ziele angielski i ziarnka pieprzu. Do przegotowanej i przestudzonej wody dodaj  sól i cukier, zamieszaj do rozpuszczenia. Zalej buraki przygotowanym roztworem, na powierzchnię połóż piętkę chleba razowego (zadziała jako starter fermentacji). Słój zakręć i odstaw w ciepłe miejsce na 3–5 dni. Po tym czasie wyjmij chleb ze słoja i spróbuj, czy kwas ma dostateczną moc. Po 5 dniach zlej ukiszony sok do butelek. Na wierzch, do każdej butelki, wlej niewielką ilość oliwy z oliwek, tak żeby w szyjce butelki oliwa utworzyła 0,5 cm pierścień zamykający dopływ powietrza (sprawdzony sposób).  Zabezpieczony w ten sposób kwas można  przechowywać w chłodnym miejscu nawet kilka miesięcy.

Czosnek użyty w przepisie dodaje nie tylko smaku, ale pomaga w stabilizacji bakterii, a cukier ułatwia fermentację. 
barszcz5
Kwas z buraków sporządzony według tego przepisu ma głęboki kolor czerwonego wina i mocny smak o idealnie skomponowanych proporcjach. Można go pić bezpośrednio, jak sok  lub wykorzystać do zakwaszenia barszczu.
Barszcz na Wigilię gotuję z 1 kg czerwonych buraków, 3-4 marchewek, dodaję liście laurowe i ziele angielskie (podobnie jak do zakwasu). W Świątecznym barszczu nie może też zabraknąć suszonych grzybów. Trzeba je namoczyć dzień wcześniej i dodać do gotowanego barszczu. Tak ugotowany barszcz odcedzam i czysty wywar łączę z kwasem z buraków, w takiej ilości, żeby barszcz nie był zbyt kwaśny. Do garnka przekładam też kilka ugotowanych i pokrojonych grzybów.
Należy pamiętać, że barszczu przygotowanego z dodatkiem kwasu nie powinno się gotować, a jedynie podgrzać na tyle, żeby był gorący. Barszcz wigilijny podaję tradycyjnie z uszkami z grzybowym farszem. 
 Do zobaczenia przy wigilijnym stole 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: