Microgreens – moc małych listków

Uprawa własnych warzyw to najprostszy sposób na zdrowe i pełne smaku witaminy. Zanim jednak pogoda umożliwi uprawę warzyw na grządkach i ich wzrost do standardowych rozmiarów, możemy zadowolić się warzywami w wersji mini.

Microgreens, mikrolistki są pośrednią formą pomiędzy kiełkami, a dojrzałymi warzywami. Można z powodzeniem uprawiać je cały rok na parapecie kuchennym. Już po kilkunastu dniach od wysiania, młode listki są gotowe do spożycia. Takie mini warzywa, przepełnione smakiem idealnie nadają się do posypywania sałatek i kanapek. Samo zdrowie skoncentrowane w młodych listkach, istna skarbnica witamin, przeciwutleniaczy i makroelementów, przede wszystkim żelaza, potasu, oraz kwasu foliowego. Najwięcej wartości odżywczych listki wykazują tuż po zbiorze, mają wtedy także intensywniejszy smak.

Do szybkiej uprawy nadają się wszystkie rośliny o jadalnych liściach, które równomiernie kiełkują np. rzodkiewka, rukola, sałata, brokuły, buraki i większość ziół – wszystkie kiełkują ok. 7-10 dni i wkrótce są gotowe do zbioru. Z ich uprawą poradzi sobie nawet niedoświadczony ogrodnik.

Po prostu wysiej wybrane nasiona na przepuszczalne podłoże, obficie podlej i ustaw w jasnym miejscu. Kiełkujące siewki utrzymuj stale wilgotne (można przykryć je przeźroczystymi pojemnikami). Pilnuj, aby podłoże nie wyschło. Do wysiewu możesz użyć różnych pojemników, nawet metalowych puszek. Nasiona wysiewaj okresowo np. co tydzień, tak żeby stale mieć do wykorzystania młode listki.

Włączenie do diety mikrolistków to najlepszy sposób na uzyskanie lepszej odporności na wiosnę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: