Ptaki – mali sprzymierzeńcy w naszych ogrodach w walce ze szkodnikami – powinniśmy stworzyć dla nich przyjazne warunki, aby zechciały go odwiedzać i pozostać w nim na dłużej. Ogród przyjazny naturze, to ogród w równowadze, w którym nie stosuje się chemii i w którym można cieszyć się zdrowymi uprawami, to ogród w którym znajdują bezpieczne schronienie drobne zwierzęta i pożyteczne owady.

Miejsce, w którym ptaki chętnie się osiedlą powinno być bezpieczne i musi zapewnić im dostatek pożywienia także poza letnim sezonem. Ptaki podczas zimy zdane są na to, co znajdują w ogrodzie – kolorowe owoce: głogu, berberysu, czarnego bzu, jarzębiny, dzikiej róży i aronii, to prawdziwe przysmaki. Podczas mrozu i niskich temperatur, ptaki tracą na poszukiwania pokarmu mnóstwo energii. Owoce pozostałe na gałązkach i pędach często nie wystarczają żeby ją uzupełnić, więc powinny liczyć także na naszą pomoc. Choć zdania na temat ich dokarmiania są podzielone, jest coraz więcej głosów za działaniem pomagającym chronić ptaki. Choroby i epidemie dziesiątkują niektóre gatunki ptaków i wiele z nich nie przetrwa trudnych zimowych warunków bez naszej pomocy.

Jak mądrze dokarmiać ptaki, żeby im nie zaszkodzić?
Naturalne ziarna – słonecznik, siemię lniane, nasiona, sezam, orzechy bez łupin – sprawdzą się doskonale. Owoce – jabłka, gruszki, rodzynki i banany – także skuszą niektóre gatunki.



Słonina i tłuszczowe kule z ziarnami – to energetyczny przysmak wielu dzikich ptaków m.in. sikorek dzięciołów i wróbli. Ważne, żeby pokarm nie był solony, ani przyprawiany i wolny od konserwantów. Kule tłuszczowe, dostarczające pełnowartościowe pożywienie można kupić, albo zrobić samodzielnie.


PRZEPIS NA ZIMOWĄ (PÓŁ)KULĘ TŁUSZCZOWĄ DLA PTAKÓW
W rondelku podgrzej pokrojoną, niesoloną słoninę i wytop z niej smalec. Kiedy się rozpuści, wsyp mieszankę ziaren, np. słonecznik, siemię lniane, grykę, pszenicę, proso, rzepak, sorgo, pestki dyni.


Grejpfruty przekrój na pół i wykrój z nich cały miąższ – zjedz go na zdrowie :), łupiny skórki dokładnie oczyść łyżeczką z resztek. Przez każdą połówkę przebij dwa skrzyżowane patyki do szaszłyków, zachowaj odstęp ok.1 cm od brzegu. Do końców patyczków przywiąż równe kawałki naturalnego sznurka (syntetyczne sznurki są dla ptaków niebezpieczne, mogą się w nie zaplątać bez szans na uwolnienie). Zwiąż u góry wszystkie sznurki razem na mocny węzeł. Każdą grejpfrutową miseczkę wypełnij przygotowanym ziarnem z tłuszczem. Odstaw do stężenia.



Teraz wystarczy zawiesić karmnik na drzewie lub innym przyjaznym dla ptaków miejscu. Obok karmnika wystaw poidełko z wodą. Zimowa dieta ptaków składająca się z ziaren, nie zawiera płynów, tak jak owady, larwy i gąsienice w diecie podczas lata.


Ptaki z pewnością odwdzięczą się za wsparcie i będą chętnie zaglądać do naszego ogrodu, pomagając w walce ze szkodnikami.
Piękne zdjęcia i bardzo zachęcająca ta ptasia stołówka 😉 Do mnie jeszcze nie chcą przylatywać, mimo że czeka piękny karmnik pełen ziaren i smakołyków…. Ale widać, jeszcze znajdują pożywienie w okolicy 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dziękuję za miłe słowa i życzę cierpliwości, ptaki na pewno docenią troskę i pełny karmnik 🙂
Pozdrowienia!
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Te miseczki z cytrusów są niesamowite. Świetne pomysły i rady. Dziękuję
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Basiu,
To ja dziękuję, że do mnie zajrzałaś 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Wiesz masz piękny dodający energii sweterek. Tak jakoś ciepło u Ciebie w ogrodzie choć zimowo
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Sweterek dostałam kiedyś w świątecznym prezencie, mam do niego sentyment – to takie moje hygge 😉
PolubieniePolubione przez 1 osoba
👍😚
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Też dokarmiam ptaki na działce. Wykorzystam Twój pomysł 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Bardzo się cieszę 🙂
PolubieniePolubienie