MTB – rowerem na Klimczok

Rowerowa wyprawa na Klimczok to kondycyjne wyzwanie. Trasa ma podobny charakter jak opisywane przeze mnie wcześniej rowerowe wyprawy MTB w Beskidach. (→ MTB – Beskidy, najpiękniejsza trasa rowerowa na Skrzyczne   → MTB – Malinowska Skała   →Jesienne MTB ).
Trudne i miejscami strome kamieniste podjazdy (i zjazdy), piękne widoki to podstawowe zalety tej trasy. Jednak największą zaletą beskidzkich szlaków jest możliwość płynnego łączenia tras. W siodle (Siodło pod Klimczokiem), pomiędzy Klimczokiem i Magurą, znajduje się skrzyżowanie szlaków pieszych do Szczyrku, Bystrej i Brennej oraz na Przełęcz Salmopolską, Przełęcz Karkoszczonka i Błatnią. Dla tych, którzy odnajdują radość w większym wysiłku istnieje stąd możliwość kontynuacji jazdy na Szyndzielnię i nowootwartą trasę Enduro Trails – ROCK’N’ROLLA – trasa liczy 5 km o różnicy wzniesień 350 m. Jest to typowa trasa flow, choć jest nieco trudniejsza niż opisywane już przeze mnie trasy Enduro ze słynnym Twisterem na czele (→Enduro Trails Beskidy ). Po niewielkim podjeździe można połączyć te trasy, razem z przyjemnym przystankiem w schronisku Stefanka na Koziej Górze. Możliwości jest naprawdę wiele.
7
Ja za punkt wyjazdu wybrałam Szczyrk (zielony szlak – Szczyrk Biła) skąd mozolnie, czasem pchając rower, wspinałam się pod górę.
1
9
12
Klimczok (1117 m n.p.m.) – szczyt górski Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, którego wierzchołek ma kształt zaokrąglonego kopca. Grzbiety odchodzące od szczytu są szerokie i łagodnie opadają na północ w kierunku Szyndzielni, a stoki opadające na południe do doliny Biłej, północny-wschód do doliny Białki i na zachód do doliny Barbary – są strome i porośnięte lasami bukowo-świerkowymi.
13
2
Przez szczyt Klimczoka biegnie historyczna granica pomiędzy Śląskiem i Małopolską. Na początku XIX wieku góra nazywana była Goryczną Skałką, od licznych rozpadlin skalnych ciągnących się tuż pod szczytem na zachodnich zboczach góry. Znajdują się tu niewielkie jaskinie, a największa z nich o długości 26 metrów, była kryjówką zbójnika Klimczoka.
8
Rozpościera się stąd doskonały widok na południowo-wschodnią panoramę Beskidu Żywieckiego, nad którą przy dobrej widoczności górują szczyty Tatr.

5

6
Klimczok to nie tylko piękne widoki, ale i piękna przyroda. Rośnie tu wiele przekraczających wysokość 45 m drzew i wyjątkowe ponad 100 letnie daglezje o wysokości ponad 53 m. Można tu spotkać rzadkie w Polsce gatunki roślin m in. tojad morawski i piękne wyniosłe naparstnice purpurowe, które dumnie prezentują się wzdłuż całego szlaku.

3

4

14

Schronisko PTTK na Klimczoku wybudowane na początku XX wieku, leży właściwie na zboczach Magury, dawniej nazywane było Klementynówką, Jest to ulubione miejsce weekendowych rodzinnych wędrówek bielszczan.

11

 

 Thank you for visiting! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: