bób, bób na gorąco, bób na zimno, bób z ziołami, broad bean, Food, gotowany bób, humus, humus z bobu, pasta z bobu, przepis dla wegan, przepis dla wegetarian, przepis kulinarny, przepis wegetariański, sałatka z bobem, warzywa sezonowe, warzywa strączkowe, zdrowa dieta, zdrowa żywność, zdrowe odżywianie
Bób, podobnie jak wszystkie rośliny strączkowe, ma dużą zawartość białka i jest świetnym zamiennikiem mięsa. Jest więc doskonałą alternatywą dla wegan i wegetarian. Ma także mnóstwo wartości odżywczych i witamin (to bogate źródło kw. foliowego), dzięki temu jest pomocny w leczeniu niektórych schorzeń np. anemii. Bób obniża także poziom złego cholesterolu i reguluje ciśnienie krwi. Dieta z dodatkiem bobu wspiera proces odchudzania – spowalnia trawienie, dając na długo poczucie sytości.


Młody bób, z delikatną skórką, można jeść bezpośrednio ze strąka. Ma wtedy najwięcej cennych witamin. Bób można też ugotować na parze, albo w lekko osolonej wodzie – najlepiej z dodatkiem ziół.

Wypłukany bób zalej wodą (2 razy więcej wody niż bobu), dodaj łyżeczkę cukru i doprowadź do wrzenia. Dopraw solą, dodaj gałązki ulubionych, świeżych ziół i gotuj do miękkości pod przykryciem (zazwyczaj wystarczy 15 minut).

W upalne dni można przygotować zimne wersje potraw z dodatkiem bobu. Bób na zimno smakuje wyjątkowo dobrze. Ugotowany bób wystarczy doprawić oliwą, świeżym oregano i czosnkiem.

Można dodawać go do sałatek ze świeżych warzyw, albo przygotować z niego pastę do chleba lub grzanek. Pastę z bobu można przyrządzić na wiele sposobów z różnymi dodatkami np. z awokado, albo z orzechami włoskimi.
Bób doskonale nadaje się do przyrządzenia popularnych w krajach arabskich falafeli, albo humusu.

HUMUS Z BOBU
Czas przygotowania 25 minut
SKŁADNIKI
-
bób 250 g
-
oliwa 3 łyżki
-
świeże zioła
-
ząbek czosnku
-
sok z cytryny 1 łyżeczka
-
sól, pieprz i płatki chili do smaku
PRZYGOTOWANIE
Bób gotujemy do miękkości w osolonej wodzie, odcedzamy i studzimy. Bób w łupinach miksujemy razem z sokiem z cytryny, czosnkiem, ziołami i oliwą. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i płatkami chili.
Bób ma wysoki indeks glikemiczny (gotowany IG = 80, surowy IG = 40), powinien być więc ograniczany w diecie diabetyków. Także osoby cierpiące na dnę moczanową i alergie (fawizm), powinni zachować ostrożność.
Dodaj do ulubionych:
Lubię Wczytywanie…
Lubię, kiedy dodajesz przepisy do swoich „smacznych” postów.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Bardzo ucieszył mnie Twój komentarz 🙂
Dziękuję!
PolubieniePolubienie
Oooo humus z bobu, to jest to. Zrobię na pewno, bo moja Julia tylko wege, a co tu na bułeczkę kłaść. Taki humus!!
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Ta wiadomość ucieszy moją Julię wegetariankę 🙂
PolubieniePolubienie
O oo i Ty masz Julinkę. Obie wegetarianki😊😊
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Basiu, nie tylko Julki nas łączą 😊
Miłego dnia!
PolubieniePolubienie
Zaciekawiłaś mnie. Wzajemnie Marzi, dobrego dnia😊
PolubieniePolubione przez 1 osoba