Dziki bez – na zdrowie!

Bez czarny, Sambucus nigra – nazywany często dzikim bzem, bzem białym, lekarskim, albo bzem pospolitym, występuje naturalnie w całej Polsce. Ponieważ ma niewielkie wymagania siedliskowe, można go spotkać na skraju lasu i na przydrożach. Od dawna znany jest w medycynie ludowej, choć często pod inną nazwą – czarna bzina, bzowina, flider albo baźnik.
sambucusnigra
Właśnie teraz, w czerwcu, zakwita pięknymi, drobnymi, kremowo-białymi kwiatami, zebranymi w duże baldachy i choć są pachnące, nie posiadają miodników, wytwarzających nektar do wabienia owadów. Kwiaty przekształcają się w ciemne, prawie czarne owoce.
sambucus2
sambucus
Bez czarny ma zastosowanie w kuchni, jego świeże kwiatostany i owoce są jadalne – doskonale nadają się na soki, dżemy i nalewki. Z aromatycznych kwiatów bzu można przygotować popularne na ziemi cieszyńskiej, naleśniki cesarskie ( przysmak cesarza Franciszka Józefa). Wystarczy całe baldachogrono, zanurzyć w cieście naleśnikowym i usmażyć na patelni, następnie należy odciąć szypułki.

crepes

crepes1
Kwiaty i owoce bzu to także świetne surowce lecznicze. Napar z kwiatów bogatych we flawonoidy, kwercetynę, fitosterole, garbniki i pektyny, zawiera mnóstwo soli mineralnych (potas, magnez, wapń, sód, fosfor i cynk) oraz mnóstwo witamin (z grupy B i witaminę C). Stosowany jako środek leczniczy w przeziębieniach i infekcjach dróg oddechowych, kaszlu i gorączce, wspomaga również układ odpornościowy w walce z chorobą. Działa także przeciwzapalnie i odkażająco na błony śluzowe.
sambucustea1
Owoce czarnego bzu zawierają bardzo dużo witaminy C. Bez czarny ma działanie przeczyszczające, moczopędne, odtruwające organizm (flawonoidy łącząc się z różnego rodzaju toksynami, usuwają je wraz moczem z organizmu) i przeciwbólowe. Regularne picie herbatki i naparów z kwiatów czarnego bzu wzmacnia kruche naczynia krwionośne, a u mężczyzn łagodzi przerost gruczołu krokowego.
sambucustea
Napar z kwiatów dodany do kąpieli, łagodzi podrażnienia, rozjaśnia przebarwienia i działa odkażająco na skórę.

    1. Wychowałam się na wsi, tam co zaułek, to czarny bez. Słyszałam o jego leczniczym soku, ale jakoś mama nam nie aplikowała. A przecież to natura

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: