Bez czarny, bez pospolity, dziki bez, Food, kwiat dzikiego bzu, kwiatostany, leczenie naturalne, medycyna alternatywna, medycyna ludowa, medycyna naturalna, naleśniki z kwiatów czarnego bzu, napar z kwiatów czarnego bzu, natura, przepis kulinarny, Sambucus nigra, witaminy, zdrowa dieta, zdrowie, zioła, ziołolecznictwo
Bez czarny, Sambucus nigra – nazywany często dzikim bzem, bzem białym, lekarskim, albo bzem pospolitym, występuje naturalnie w całej Polsce. Ponieważ ma niewielkie wymagania siedliskowe, można go spotkać na skraju lasu i na przydrożach. Od dawna znany jest w medycynie ludowej, choć często pod inną nazwą – czarna bzina, bzowina, flider albo baźnik.

Właśnie teraz, w czerwcu, zakwita pięknymi, drobnymi, kremowo-białymi kwiatami, zebranymi w duże baldachy i choć są pachnące, nie posiadają miodników, wytwarzających nektar do wabienia owadów. Kwiaty przekształcają się w ciemne, prawie czarne owoce.


Bez czarny ma zastosowanie w kuchni, jego świeże kwiatostany i owoce są jadalne – doskonale nadają się na soki, dżemy i nalewki. Z aromatycznych kwiatów bzu można przygotować popularne na ziemi cieszyńskiej, naleśniki cesarskie ( przysmak cesarza Franciszka Józefa). Wystarczy całe baldachogrono, zanurzyć w cieście naleśnikowym i usmażyć na patelni, następnie należy odciąć szypułki.


Kwiaty i owoce bzu to także świetne surowce lecznicze. Napar z kwiatów bogatych we flawonoidy, kwercetynę, fitosterole, garbniki i pektyny, zawiera mnóstwo soli mineralnych (potas, magnez, wapń, sód, fosfor i cynk) oraz mnóstwo witamin (z grupy B i witaminę C). Stosowany jako środek leczniczy w przeziębieniach i infekcjach dróg oddechowych, kaszlu i gorączce, wspomaga również układ odpornościowy w walce z chorobą. Działa także przeciwzapalnie i odkażająco na błony śluzowe.

Owoce czarnego bzu zawierają bardzo dużo witaminy C. Bez czarny ma działanie przeczyszczające, moczopędne, odtruwające organizm (flawonoidy łącząc się z różnego rodzaju toksynami, usuwają je wraz moczem z organizmu) i przeciwbólowe. Regularne picie herbatki i naparów z kwiatów czarnego bzu wzmacnia kruche naczynia krwionośne, a u mężczyzn łagodzi przerost gruczołu krokowego.

Napar z kwiatów dodany do kąpieli, łagodzi podrażnienia, rozjaśnia przebarwienia i działa odkażająco na skórę.
Dodaj do ulubionych:
Lubię Wczytywanie…
W weekend wybieram się po bez, by zrobić sok. Już się nie mogę doczekać!
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
Powodzenia!
🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Very interesting information and, as always, very nice illustrations.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Thank you!
🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Buenas noches.
Me gusta visitar su blog. Siempre encuentro buenas fotos. Muy inspiradoras.
Saludos.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Estoy muy feliz y gracias 🙂
Saludos.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Your beautiful photographs bring joy and positivity to life, as always. 😊🌸
PolubieniePolubione przez 1 osoba
I appreciate your comment.
Thank you! 🌼
PolubieniePolubione przez 1 osoba
To może i ja nazbieram kwiecia. Śliczne kolory, gustowne detale.. bardzo przyjemnie patrzeć na to, co stworzyłaś. Dziękuję
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Miło mi, że do mnie zaglądasz.
Pozdrowienia!
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Wychowałam się na wsi, tam co zaułek, to czarny bez. Słyszałam o jego leczniczym soku, ale jakoś mama nam nie aplikowała. A przecież to natura
PolubieniePolubione przez 1 osoba