Święta „Zero Waste”

W dobie komercji i zalewu tandety na bożonarodzeniowych stoiskach, kiedy wszystkiego jest dużo za dużo, kierujmy się zasadą im mniej tym lepiej. Ideę – „zero odpadów” i „zero marnowania”, powinien przyjąć za cel każdy świadomy mieszkaniec Ziemi.
2
Nadążając za najnowszymi trendami „Zero Waste”, warto pokusić się o zastosowanie tych reguł podczas zbliżających się świąt. Reguły te nie powinny ograniczać się jedynie do stosowania w kuchni i dotyczyć żywności, ale powinny odnosić się do wielu innych aspektów codziennego życia. Postępujmy inteligentnie i minimalizujmy ilość odpadów. Zacznijmy już w święta od drobnych czynności takich jak pakowanie prezentów, bo nawet zwykłe pakowanie prezentów według ekologicznych zasad może przyczynić się do produkowania mniejszej ilości śmieci. Zamiast więc kupować kolorowe opakowania, ozdobny papier, plastikowe wstążki i kokardy, które wkrótce wylądują w koszu, wykorzystajmy zwykły szary papier i naturalne ozdoby do dekoracji świątecznych prezentów.
1

3.1

3

4.1

Taka minimalistyczna dekoracja jest nie tylko ekologiczna, ale także niedroga, a przede wszystkim estetyczna. Wykorzystajmy najprostsze i uniwersalne artykuły, które z powodzeniem będzie można użyć raz jeszcze lub łatwo przetworzyć, bez szkody dla środowiska.
5
Starannie opakowane w szary papier prezenty, związane naturalnym sznurkiem lub wstążką, zrobią jeszcze lepsze wrażenie, gdy ozdobimy je według własnego pomysłu. Najlepsze do tego będą zielone gałązki, szyszki, anyżowe gwiazdki, albo laski cynamonu.

6.1

6.2

Wszystko zależy od naszej kreatywności, a indywidualnie dobrana dekoracja prezentu z pewnością bardziej ucieszy obdarowanego.
Dbając o środowisko naturalne, warto zmienić swoje podejście do konsumpcji i przyjąć styl życia promujący ideę „Zero Waste”. W ramach tej idei wystarczy stosować zasady mieszczące się w skrócie 5R:
odmawiaj (refuse)
ograniczaj (reduce)
wykorzystaj ponownie (reuse)
przetwarzaj (recycle)
kompostuj (rot)

 1. What a great idea of taking the concept of zero waste and giving a detailed example of one way to implement the concept. As always, your photo illustrations are excellent technically and aesthetically. I do have one problem though. Having just purchased some cinnamon sticks two days ago for my Christmas spice tea, and being shocked by how expensive they are, I don’t think I’d be using them as a wrapping accessory, except maybe on a gift for my wife. 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. More and more people share such views, I’m glad that you too.
   Excessive consumption and waste is a big problem today, so you have to pay attention to it even in small things.
   Cinnamon used for packaging, you can replace with branches with a nice bark (except for a gift for a wife, of course 😉 )
   Thank you for the kind words about my photographs.
   Greetings to you and your wife.
   Merry Christmas!

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: