Krótka wycieczka z niezwykłym widokiem – Hrobacza Łąka

Jeśli wybieracie się w okolice Beskidu Małego, koniecznie zarezerwujcie czas na krótką wycieczkę na Hrobaczą Łąkę. Choć szlak wiodący na szczyt jest niepozorny i nie wyróżnia się niczym szczególnym spośród innych beskidzkich szlaków, to widok który otwiera się z wysokości 828 m n.p.m. jest spektakularny.

0

Hrobacza Łąka, należąca do grupy Magurki Wilkowickiej, jest jednym z wyższych szczytów zachodniej części Beskidu Małego. Leży pomiędzy przełęczą Przegibek, Groniczkami i Bujakowskim Groniem.
12
Na szczyt Hrobaczej Łąki można wyruszyć kilkoma szlakami: od południowego wschodu z Kóz, przez przełęcz U Panienki (739 m n.p.m.), albo z przełęczy Przegibek (663 m n.p.m.) w Bielsku-Białej.

02

01

03
Wszystkie szlaki prowadzą przez mocno zalesione zbocza. Na przełęczy U Panienki można zatrzymać się przy zabytkowej, kamiennej kapliczce Matki Boskiej z 1884 roku, niedaleko stąd można zejść do źródełka Maryjnego.
04
06
05
07
Na szczycie Hrobaczej Łąki, w miejscu dawnej wieży triangulacyjnej, postawiono widoczny z daleka, 35-metrowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia. Z położonej obok platformy widokowej roztacza się widok w kierunku Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic i dalej w kierunku Oświęcimia.
11
Ale prawdziwą atrakcją tej wycieczki, jest roztaczająca się z południowego stoku Hrobaczej Łąki panorama. Rozciągający się widok obejmuje Jezioro Międzybrodzkie z górą Żar i widocznym na jej szczycie zbiornikiem elektrowni szczytowo-pompowej, Kiczerę, Kocierz i Jaworzynę, dalej patrząc na południe widzimy dolinę Żarnówki, Nowy Świat i masyw Czupla (od Suchego Wierchu po Magurkę Wilkowicką). Za masywem Czupla, widać Beskid Śląski z górującym Skrzycznem, Klimczokiem i Magurą. W tle widoczna jest Babia Góra, masyw Pilska i Romanki oraz Tatry Zachodnie.
1
2
09
Znajdujące się na szczycie schronisko jest częściowo remontowane, po pożarze w 2017r.

10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: