MTB – Malinowska Skała

Sezon rowerowy w pełni. W Beskidach rowerzyści mogą korzystać ze szlaków pieszych. Szczególnie te mniej znane i mniej uczęszczane przez turystów, dają rowerzystom dużo przyjemności. Trasy są surowe, a  przez to miejscami wymagające. Taki typ gór należy do moich ulubionych, bo wjechać można praktycznie wszędzie – tam, gdzie nie da się podjechać, trzeba rower popchać.
9
Malinowska Skała – trasa z Ostrego
16
15
14
13
Trasa prowadzi początkowo drogą asfaltową w Dolinie Zimnika. Przy leśniczówce trzeba wybrać skręt w lewo i po krótkim podjeździe, droga zamienia się w szutrowy szlak prowadzący na Magurkę Radziechowską. Dróg odchodzących w kierunku Malinowskiej Skały jest kilka i niektóre wymagają stromego podejścia na grzbiet. Stąd można już delektować się nieprzerwaną jazdą do celu.
12
11
Malinowska Skała (1152 m n.p.m.) symbol Beskidu Śląskiego – od 1977 r. objęty ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej, to szczyt w głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry. Od północy odchodzi stąd grzbiet w kierunku Skrzycznego,  na wschód  niewielki grzbiet Kościelca. Od północnego-zachodu  biegnie grzbiet przez Malinów do Przełęczy Salmopolskiej, a na południe – grzbiet  Baraniej Góry. 
2
Masyw Malinowskiej Skały i jej grzbiet,  zbudowany jest ze zlepieńców (skały z okruchami łupków mikowych, skaleni i granitów), spotykanych tylko w Beskidzie Śląskim i Beskidzie Śląsko-Morawskim. Bezpośrednio przy szlaku turystycznym, skała tworzy wychodnię o 5 metrowej wysokości. Na długich, 13 metrowych ścianach wychodni widać ciekawe formy wietrzenia, m.in.  głęboką niszę z owalnym wejściem.
4
5
10
Szlak z Ostrego na Malinowską Skałę jest jednym z ciekawszych, a po krótkiej wspinaczce, oferuje piękne widoki – na Skrzyczne, Kotlinę Żywiecką i Jezioro Żywieckie po prawej, Wisłę Malinkę i Salmopol po lewej.
6
3
Przy dobrej pogodzie widać panoramę Tatr Zachodnich, aż po Krywań. Szczególnie pięknie jest tu o zachodzie słońca.

 

  Thank you for visiting! 🙂

 

    1. Jestem przekonana, że tak. Wszystko zależy od rozłożenia sił i przerw na odpoczynek. Najważniejsza i tak powinna być przyjemność z wycieczki 😊
      Pozdrowienia!

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: