Wielkanoc w Cortinie d’Ampezzo

37
Zima w Dolomitach mija dość szybko, choć jeszcze w kwietniu, panują tu dość dobre warunki narciarskie. Jeszcze śpiące łąki z nieśmiało odradzającą się przyrodą, nad którymi górują ośnieżone szczyty – to piękny widok. Skalne zbocza złocące się kolorem w promieniach zachodzącego słońca to wspaniała oprawa pierwszych wiosennych wycieczek.
02
32
Położone na wysokości 1224 – 3243 m.n.p.m. tereny narciarskie w Dolomitach sprawiają, że sezon zimowy trwa tu od grudnia do Wielkanocy. Początek kwietnia to wspaniały czas na wypoczynek w okolicach Cortiny d’Ampezzo, gdzie o tej porze roku Dolomity są szczególnie piękne.
8
Cortina d’Ampezzo niezwykle włoskie miasteczko, do którego przyjeżdża się nie tylko z powodu wspaniałych terenów narciarskich. Ta nazywana „królową Dolomitów” miejscowość, z górującą nad głównym deptakiem kampanilą, przyciąga nie tylko turystów, ale także wielu Włochów, którzy w tej okolicy budują swoje rezydencje. Deptak – Corso Italia – zapełnia około 5 po południu, kiedy na tradycyjny wieczorny spacer, wychodzą Włosi. Przy stolikach przed kawiarniami z reguły nie ma wtedy wolnych miejsc, przy kawie i rozmowach obserwuje się przechodniów.
7
6
W okresie Wielkanocy wystawy sklepów przyciągają wiosennymi dekoracjami. Wiele sklepów oferuje luksusowe towary i ubrania znanych projektantów.

2

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

3

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

W mojej ulubionej galerii sztuki Contini, można kupić m.in rzeźby Igora Mitoraja.

7

11
Wielkanoc w Cortinie obchodzi się podobnie jak u nas, jest procesja są modlitwy – tylko koszyczek wielkanocny, budzi zaciekawienie.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Mój ulubiony kościółek w Cortinie to skromny Chiesa di San Francesco in P.tta S.Francesco. Swoim pięknem na tle majestatycznych gór i prostotą skłania do chwili zadumy.
23

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Pierwsza kolejka linowa w Cortinie prowadzi na Falorię, ośrodek sportowy na północno-zachodnim skraju Sorapis.
34
33
36
Cortina d’Ampezzo to miasto kojarzące się wszystkim z Igrzyskami Olimpijskimi z 1956 r. To kultowe miejsce nie tylko dla miłośników narciarstwa alpejskiego, turystów górskich, wspinaczy, a także rowerzystów. Widoki zapierające dech w piersiach przyciągają turystów z całego świata, wyjątkowość krajobrazów górskich sprawiła, że w 2009 r.wpisano je na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
35

Miłośnicy kina dobrze wiedzą, że to właśnie Cortina i jej okolice, ze względu na spektakularne plenery, wielokrotnie służyła jako plan filmowy. Nakręcono tu kilka znanych na całym świecie filmów:
„The Pink Panther” z Davidem Nivenem i Peterem Sellersem (premiera 19 grudnia 1963)
„Von Ryan’s Express” z Frankiem Sinatrą (premiera 23 czerwca 1965)
„Ash Wednesday” z Elizabeth Taylor i Henrym Fondą (premiera 1 listopada 1973)
„For Your Eyes Only” z Rogerem Moorem (premiera 24 czerwca 1981)
31
… i najbardziej kojarzący się z Cortiną – „Cliffhanger” z Sylvestrem Stallone (premiera 20 maja 1993). Film znalazł się w Księdze Rekordów Guinessa w kategorii: „najbardziej niebezpieczna scena kaskaderska w filmie”.

 

Dziękując za odwiedziny, życzę wszystkim z Was radosnej i spokojnej Wielkanocy.
Happy Easter!!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: