Fascynujące Greenwich

Greenwich choć znajduje się zaledwie pięć mil od centrum Londynu, jest spokojną i przyjazną dzielnicą, idealną na odprężający całodzienny wypoczynek. Ta fascynująca dzielnica, która obejmuje historyczne centrum miasta, Park Królewski, muzea i wspaniałe budynki Morskiego Dziedzictwa z licznymi, mieszczącymi się tu instytucjami, została wpisana w 1997 roku, na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zespół budynków w Greenwich, ich otoczenie, zwłaszcza Park Królewski, są architektonicznym symbolem angielskiego przedsięwzięcia artystycznego, naukowego.
Najłatwiej i chyba najprzyjemniej dostać się tu statkiem z centrum Londynu, przy okazji rejsu Tamizą delektować się spektakularnymi widokami panoramy miasta.

4

3

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

9
15
30
29
28
Tu mieści się także Narodowe Muzeum Morskie – jedno z największych morskich muzeów na świecie. W swoich kolekcjach ma prawie dwa i pół miliona obiektów .
22
10

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

The Queen’s House, był pierwszą klasyczną willą, która powstała w Wielkiej Brytanii  różniącą się od wcześniejszych stylów Tudor i Gothic. The Queen’s House mieści wiele kolekcji sztuki Narodowego Muzeum Morskiego, wstęp jest bezpłatny.
27
21
Greenwich Park to jeden z największych, 13-hektarowy zielony teren w południowo-wschodnim Londynie i jest najstarszym ogrodzonym Royal Park. Kiedyś był  terenem łowieckim dla Henryka VIII, do dziś stanowi ostoję dla jeleni, lisów i ponad 70 gatunków ptaków.

35

34
42
Słynne Królewskie Obserwatorium z linią południka przechodzącego przez budynek obserwatorium, przyjętego jako południk zerowy. W stosunku do niego oblicza się czas na świecie i mierzy odległość do każdego miejsca na Ziemi, a czas miejscowy na południku zerowym, uznany jest za tzw. uniwersalny czas średni, czyli GMT – Greenwich Mean Time. W stosunku do czasu uniwersalnego określa się na całym świecie strefy czasowe, zmieniające się o godzinę co 15 stopni długości geograficznej, a swoje położenie określamy w stosunku do tego właśnie obserwatorium.
38
36
40
37
Z powodu rosnącego zanieczyszczenia atmosfery nad Londynem obserwatorium zostało przeniesione, a w jego dawnych budynkach znajduje się muzeum astronomiczne.
Jedną z najbardziej znanych atrakcji Greenwich, jest Cutty Sark, najszybszy XIX-wieczny kliper herbaciany (pobił wiele rekordów prędkości), jest  dziś jedynym, najlepiej zachowanym statkiem herbacianym na świecie. Ten zwodowany w 1869 r. drewniany, trzymasztowy żaglowiec o stalowym szkielecie kadłuba, uznawany jest także  za najpiękniejszy żaglowiec świata. Nazwany na cześć Nannie Dee  – wiedźmy z poematu Roberta Burnsa „Tam O’Shanter” – cutty sark oznacza krótką koszulę. I choć jego dzieje są burzliwe, zmienił banderę na portugalską (1896 r.) nazwę i właściciela, utracił maszty (1916 r.), uległ pożarowi (2007 r.) – został odbudowany (2012 r.). Od 1954 roku  stoi w suchym doku przy nabrzeżu Greenwich jako statek -muzeum.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


Greenwich ma do zaoferowania wiele atrakcji i spektakularne  widoki ze szczytu wzgórza przez Docklands, Canary Wharf  i centrum Londynu na horyzoncie. To jedno z najbardziej naturalnych i wyjątkowych miejsc, chętnie przeze mnie odwiedzanych i mających wciąż wiele do odkrycia.

23

 

 

  1. Bon jour,
    La photographie qui représente le trait 0°de la longitude de Greenwich est abîmé. Rien n’est fait pour le restaurer ?
    En tout cas de belles photographies. Merci à vous pour le partage 🙂
    Max-Louis

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: