Spacerem po Lozannie

44
Lozanna, stolica kantonu Vaud – malownicze miasto nad Jeziorem Genewskim, wybudowane na trzech wzgórzach, z widokiem na majestatyczne Alpy Sabaudzkie. Od 1914 roku, siedziba Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
 27
7
4

6

5
Wyjątkowa starówka z  wąskimi uliczkami, kawiarniami i sklepami nadaje atmosferę całemu miastu. Stare miasto średniowiecznej Lozanny, zdominowane jest przez katedrę, uważaną za najważniejszy przykład wczesnogotyckiej architektury w Szwajcarii.
26 25
52

 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Szczególnie cenne  w katedrze Notre-Dame są witraże, a przede wszystkim okno witrażowe w kształcie rozety z wczesnego wieku XIII. Z zegarowej wieży, niezmiennie od 1405 roku, co godzina – pomiędzy 22.00 a 2.00 – strażnik nawołuje do gaszenia świateł.

3

1 43

 Starówka, wolna jest od ruchu samochodowego, a pomiędzy pozostałymi częściami miasta można poruszać się automatycznie sterowaną miejską kolejką podziemną (podobno jedyną tego typu kolejką w Szwajcarii).
9

8

10
Wokół Starówki można znaleźć uliczki handlowe ze straganami z regionalnymi produktami, które oferują do sprzedaży  sami producenci. Wszystko oparte jest na szwajcarskiej tradycji i regionalnej produkcji, choć na straganach nie brakuje też specjałów z całego świata. Tworzy to obraz prawdziwie przyjaznego miasta.
16

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Miłośnicy kultury znajdą w  Lozannie wiele ciekawych wydarzeń od wielu różnych wystaw w muzeach po  przedstawienia teatralne i muzyczne (Lozanna jest siedzibą światowej sławy Béjart Ballet). Lozanna to także „Stolica Olimpijska”, tu mieści się siedziba Komitetu Olimpijskiego oraz Muzeum Olimpijskie, największe na świecie centrum informacyjne na temat igrzysk olimpijskich.
45
46

Trzeba wspomnieć także o polskim wątku w historii Lozanny, związanym z Adamem Mickiewiczem. W latach 1839-1840 poeta wykładał na katedrze literatury łacińskiej tutejszej uczelni. Z tego okresu pochodzą jego „Liryki lozańskie” z utworem „Nad wodą wielką i czystą…”, kojarzącym się z Jeziorem Genewskim.

53

 

Thank you for your visit!  🙂

  1. Lozanna była punktem przybycia mojej pierwszej podróży (mówiąc prawdę, dla nas, którzy mieszkamy w Turynie, to niewiele więcej niż spacer) poza granice Włoch. Był rok 1964, a mój ojciec chciał mnie zabrać na Exposition Universelle, który odbył się w Lozannie w tym roku. Później często wracałem do tego miasta, ale mam żywą pamięć tego pierwszego razu.
    Zrobiłeś kolejny fajny raport turystyczny 🙂

    Polubione przez 1 osoba

    1. Questi sono grandi ricordi. Ho anche una passione per i luoghi visitati nella mia infanzia. sentimento. È meraviglioso che tu abbia l’opportunità di visitare spesso posti così belli, specialmente le montagne di cui scrivi spesso. (Viaggiamo in Svizzera in macchina due giorni). 🙂

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: