Słodkie popołudnie w Pradze

24
Praga – jedno z najpiękniejszych miast świata, nie bez przyczyny wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ujmujące niepowtarzalną atmosferą, krętych, brukowanych zaułków i mnogością wspaniałych zabytków.
1

6

3

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Staré Mĕsto, pełne XIV wiecznych kaplic, średniowiecznych baszt, barokowych pałaców i piwnicznych piwiarń ze słynnym, gotyckim Mostem Karola, spinającym od 1402 roku szesnastoma łukami, brzegi Wełtawy.

32

26

27

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Josefov, praskie kwartały żydowskie, prosto z powieści Franza Kafki, z najlepiej zachowanymi synagogami w Europie, Malá Strana z gąszczem uliczek pełnych kocich łbów i XVIII wiecznym kościołem św. Mikołaja, uznawanym za najpiękniejszy kościół barokowy w Pradze, Hradčany  dominujące w pejzażu Pragi – to miejsca w których pobrzmiewa echo tysiącletniej historii. Każda z tych dzielnic ma wyjątkowy urok.
12
13
15

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Praga, to metropolia pełna turystów, przez którą nie da się przejść bez spróbowania przyciągającego zapachem Trdelnika (Trdlo) – typowego deseru, zwanego bohemianowym rękawem. W Pradze ten deser oferowany jest wszędzie i wszędzie zachwalany jest jako najlepszy w Pradze, ale najsmaczniejszy jest w małych cukierniach i manufakturach działajacych jak przed wiekami.

20

17
Trdlo przygotowuje się z prostego, słodkiego ciasta, podpieczonego na grillu, w wersji oryginalnej, obtoczonego w mieszaninie cukru i cynamonu przed i po pieczeniu. Miękkie i ciepłe w środku, chrupiące na zewnątrz, wypełnione kremem i nadzieniem z owoców, to specjał którego musi spróbować każdy odwiedzający Pragę. Nie sposób się oprzeć.
21
19
Produkcja Trdelníka sięga XVIII wieku i historii dzisiejszych Moraw, zdobytych wówczas przez węgierskiego generała Józsefa Gvadányi, którego kucharz wynalazł przepis na ten przysmak.
22
Słodki deser słynny jest także na Słowacji i Węgrzech, choć jego receptura różni się drobnymi szczegółami, wciąż trwa polemika kto wynalazł Trdelnik.

 

                                                                                                                                                                                 Thank you for your visit!  🙂

  1. Very nice photos and enjoyable story. The Czech Republic and countries south, all the way to Greece and Turkey, are so full of history, from prehistory to modern times, that it must be fascinating to visit almost any city in that part of Europe

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: