Zakynthos, najpiękniejsza Wyspa Jońska

Urzekające swoim pejzażem, pełnym klifów, małych zatoczek i turkusowego morza wybrzeże wyspy Zakynthos, jest jednym z najpiękniejszych wybrzeży w Grecji. Jest to także jedna z większych Wysp Jońskich i choć jest równie skalista i malownicza jak pozostałe wyspy greckie, znacznie różni się od nich charakterem.
15
Zakynthos jest wyspą o łagodnym klimacie, w większości gęsto zalesioną, z żyznymi dolinami, porośniętymi winnicami i gajami oliwnymi, z białymi, piaszczystymi plażami u stóp stromych klifów.

31

30

Wyspa jest popularnym kierunkiem wakacyjnym, mocno rozreklamowanym i tłumnie odwiedzanym przez turystów. Jednak w maju, tuż przed szczytem sezonu turystycznego, warta jest uwagi.
16
Osobliwością wyspy i jej znakiem rozpoznawczym, znanym z każdego folderu turystycznego, jest plaża Navagio – położona w północnej części zachodniego wybrzeża, u stóp wysokiego, pionowego klifu, z białym piaskiem i wrakiem statku.
1
Navagio, najpiękniejsza plaża na Zakynthos, jest jedną z najczęściej fotografowanych plaż w całej Grecji. Zasłonięta pionowymi, wysokimi ścianami, dostępna tylko od strony morza, z wrakiem statku na plaży i elektryzująco niebieskim kolorem morza, wygląda nieziemsko.
5
Na plażę można dostać się łodziami-taksówkami np. z Porto Vromi lub z Aghios Nikolaos. W oczekiwaniu na rejs, można rozkoszować się kąpielą, w krystalicznie czystej i przyjemnie ciepłej już w maju, wodzie.
29
 Profil Posejdona, mitycznego boga mórz, żeglarzy i rybaków, uwieczniony przez naturę w jednej ze skał.
34
 Plażę można także podziwiać z platformy, na szczycie klifu, z której roztacza się panoramiczny widok na całą zatokę.
Najpiękniejsze miejsca na wyspie w filmowym skrócie.
Spektakularny łuk skalny, z przepiękną zatoczką Korakonissi, na południowo-zachodnim krańcu wyspy. Mało kto dociera w to miejsce.
20
6
9
19
21
Jednym z ciekawszych miejsc na północy wyspy, jest przylądek Skinari, skąd można wybrać się na wycieczkę do licznych jaskiń, ze znaną Galazia Spilia – Błękitną Jaskinią. Charakterystyczną wizytówką przylądka Skinari, są dwa wiatraki położone w bliskiej od siebie odległości. Roztacza się stąd wspaniały widok na całą panoramę.
27
28
26
Jednak największą przyrodniczą ciekawostką wyspy, jest Zatoka Laganas, gdzie na plaży Gerakas składają jaja żółwie Caretta-Caretta. Gerakas, południowa plaża wyspy – objęta jest chronionym obszarem Zakynthos Marine Park, ze względu na miejsca wylęgu  żółwi. Dostęp na plażę jest zabroniony na pół godziny przed zachodem słońca i pół godziny po wschodzie słońca.

10

11

Agios Sostis, malownicza wysepka w Zatoce Laganas, na którą można się dostać drewnianym mostkiem.

14

Godny polecenia jest także zachodni region wyspy, z jego ciekawą linią brzegową, piękną scenerią i uroczymi wioskami.
12 35
Jednym z najbardziej ukrytych i dzikich miejsc na wyspie, jest Porto Limnionas. Aby tam dotrzeć, trzeba przejechać przez górską wioskę Agios Leon i kierując się  znakami, podążać asfaltową drogą biegnącą w stronę morza. Stromym zejściem i kamiennymi stopniami, schodzi się do przepięknej zatoki, gdzie w wysokich skalnych ścianach fiordów, znajdują się jaskinie, a na tarasach, spokojne i odosobnione miejsca z leżakami i parasolami. Jest to idealne miejsce do pływania i nurkowania.
13
W Porto Limnionas jest jedna z najlepszych tawern na wyspie, z wyśmienitą regionalną kuchnią, świeżymi rybami i owocami morza pochodzącymi z połowów w okolicznych wodach.

33

Na zdjęciach poniżej specjały lokalnej kuchni, które trafiły na nasz stół.

23

25

Na przekąski i dobrą kawę (parzoną po grecku), można zatrzymać się tu także w każdej napotkanej tawernie – wszędzie przyjmą nas niezwykle gościnnie.

4


Wyspy greckie są wspaniałe nie tylko ze względu na cudownie prostą grecką kuchnię, ale przede wszystkim ze względu na dziką tu jeszcze, gdzieniegdzie przyrodę 🌸
32

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: