Tradycyjna polska zupa rakowa, idealny przepis na majowe święta

Początek maja to długi weekend i wolne dni, które najchętniej spędzamy z rodziną i znajomymi przy grillu. Ale maj to także święta narodowe, które możemy wyróżnić w kuchni  polskim menu.
Proponuję uczcić maj, odkrywając na nowo przepis na zupę rakową, będący w dawnych czasach wizytówką polskiej kuchni.
 1
Zupa rakowa
Porcja dla 4 osób
Czas:  przygotowanie + gotowanie 60 minut

6

SKŁADNIKI
30 raków (w przepisie użyłam raków mrożonych)
1l bulionu warzywnego
 150g masła klarowanego
150 ml śmietanki do zupy
sól i świeżo mielony pieprz do smaku
świeży koperek do dekoracji
3
PRZYGOTOWANIE
W garnku przygotowujemy bulion z warzyw: marchwi, pietruszki, niewielkiego kawałka selera, cebuli i przypraw: soli, pieprzu, ziela angielskiego i liści laurowych. (Ugotowaną w bulionie marchew zmiksowałam i dodałam do zupy, zamiast polecanej w przepisie mąki do zagęszczenia zupy).
 7
Umyte raki gotujemy w wodzie około 10 minut. Odkładamy kilka całych raków do dekoracji. Pozostałe, kiedy wystygną, obieramy ze skorupek, wyciągając mięso z ogonów. Szczypce i kawałki pancerzy tłuczemy w moździerzu na drobne kawałki.
8
9
Na małej patelni roztapiamy masło i dodajemy potłuczone kawałki rakowych skorupek. Wszystko mieszamy i powoli smażymy, podlewając od czasu do czasu łyżką bulionu, dopóki masło nie zabarwi się na czerwono (około 15 minut). Masło powinno uzyskać rakowy smak i kolor.  Gorące masło przelewamy przez sitko (metalowe!) o drobnych oczkach uważając, żeby na zewnątrz nie przedostały się drobne kawałki skorupek.
10
Obrane mięso z ogonków raków przekładamy do ugotowanego bulionu, dodajemy sklarowane rakowe masło i śmietankę. Całość gotujemy chwilę do połączenia wszystkich smaków. Dodajemy posiekany świeży koperek i świeżo mielony pieprz. Gorącą zupę dekorujemy ugotowanymi całymi rakami i podajemy od razu na stół.

11

Zupa z raków ma aksamitną konsystencję i delikatny smak. Można podawać ją z grzankami z białego pieczywa.
Dla smakoszy, którzy chcieliby, żeby ich zupa miała bardziej wyrafinowany smak, polecam dodanie białego wina (150 ml), do gotującego się bulionu.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: