Wrzosy – jesienne aranżacje

Koniec jesieni zbliża się wielkimi krokami, a w ogrodzie czeka jeszcze mnóstwo pracy. Zbieramy plony, porządkujemy grządki, zbieramy nasiona, sadzimy cebule, ale także upiększmy ogród sadzonkami roślin kwitnących do późnej jesieni – astrów i wrzosów. Wrzosy pasują do każdego stylu ogrodu – od naturalistycznego do nowoczesnego i są bardzo cenioną ozdobną rośliną ogrodową.

Wrzos pospolity, zwyczajny (Calluna vulgaris) to niska, zimozielona i miododajna krzewinka. Kolory drobnych kwiatów, podobnie jak i liści, różnią się od siebie w zależności od odmiany. Większość odmian kwitnie od lipca do października, ale są odmiany (wrzosy pączkowe), które kwitną aż do wystąpienia mrozów.

Nazwa rodzajowa Calluna pochodzi z greckiego kallýno, co znaczy czyszczę, zamiatam. Prawdopodobnie, dawniej wrzosy były wykorzystywane do wyrobu mioteł.

Wrzosy najlepiej uprawiać w pełnym słońcu, na lekkim, przepuszczalnym podłożu o kwaśnym odczynie (pH 3,5-5,0). Głębokość sadzenia powinna być równa głębokości doniczki w której sadzonka rosła.

Po posadzeniu, teren wokół nich ściółkuje się korą sosnową, która ogranicza rozwój chwastów i chroni rośliny przed przemarzaniem zimą, a latem przed chroni przed suszą.

Wrzosy nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jedynie wiosną (najlepiej w kwietniu), obcina się wszystkie pędy tuż pod zasuszonym kwiatostanem. Dzięki temu zabiegowi rośliny mają ładny pokrój, wiele świeżych przyrostów i obficie kwitną. Krzewinki dobrze wyglądają posadzone w grupie kilku sadzonek jednej odmiany.

W dużych ogrodach można stworzyć prawdziwe wrzosowisko, ale wrzosy możemy uprawiać także w donicach i ustawiać na tarasie albo na balkonie. Idealnie pasują do jesiennych kompozycji i aranżacji.

Łatwa uprawa to niewątpliwie wielka zaleta wrzosów.

Stay safe!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: