Sadzimy cebulowe/love

Jesień to idealny czas na sadzenie cebulek kwiatów kwitnących wiosną - tulipanów, narcyzów, szafirków, hiacyntów i krokusów - więc jeśli chcecie, aby wiosna w Waszych ogrodach i na tarasach była pełna kolorów, zróbcie to właśnie teraz. Od września do października, zanim temperatura na zewnątrz nie zacznie spadać poniżej 10 °C i zanim nie nadejdą pierwsze przymrozki, cebulki będą miały dość czasu, aby wykształcić silne i zdrowe korzenie. Po posadzeniu, cebulki nie wymagają opieki, wszystko co niezbędne mają zamknięte wewnątrz - to ich strategia na przetrwanie zimowych chłodów.

W mięsistych łuskach, zawarte są wszystkie składniki pokarmowe, jest pąk kwiatowy i zawiązki liści. Są gotowe, aby w krótkim czasie przejść cały cykl rozwojowy. Jeśli wybierzecie cebulki o różnych terminach kwitnienia, będziecie cieszyć się kwiatami od kiedy tylko gleba zacznie rozmarzać, aż do końca wiosny.

Sezon mogą rozpocząć przebiśniegi i karłowate irysy, które zaczynają kwitnąć w lutym (czasem już w styczniu). Potem przychodzi czas krokusów, a wkrótce, bo w marcu i kwietniu, kwitną szafirki, hiacynty i żonkile.

Po nich przychodzi kolej czosnki ozdobne, kamasje i tulipany.

Jak w praktyce wygląda sadzenie cebulek? Trzeba usunąć chwasty, wykopać zagłębienie, wsypać żwirek lub drobne kamyki na dno (drenaż), dodać trochę ziemi ogrodniczej i wcisnąć w nią cebulkę. Przykryć ziemią i podlać, jeśli gleba jest bardzo sucha.

Cebulki można sadzić pojedynczo, albo zrobić jedno większe zagłębienie i włożyć ich kilka - wystarczy kierować się zasadą: im większa cebulka, tym dołek i odstęp miedzy nimi większy (głębokość powinna wynosić trzykrotność wysokości cebulki, a odstęp - trzykrotność jej średnicy).

Jeśli chcecie cieszyć się wiosną pełną kolorów wybierzcie cebulki kwiatów o różnych terminach kwitnienia. Kwiaty cebulowe nadają się praktycznie do każdego ogrodu, sprawdzą się też do doniczek na tarasie, dając nieograniczone możliwości aranżacji i dekoracji, dopasowując się doskonale do posadzonych wcześniej roślin. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: