Mossarium – twoja własna biosfera

Jeśli jesteś miłośnikiem natury i marzysz o jej skrawku na własność, stwórz swoją biosferę – MOSSARIUM – pomysł na minimalistyczną roślinną dekorację.
Mossarium to specyficzna biosfera stworzona w szklanym naczyniu, w którym odtwarza się warunki przyrodnicze występujące w naturze. Zmienia się jedynie skala tworzonego ekosystemu.
Podstawowym składnikiem mossarium jest mech. W zależności od zastosowanych pozostałych gatunków roślin, możemy zaprojektować różne ekosystemy: leśny – z mchu, bluszczu i paproci, drobnych skał, kamieni, kawałków drewna i kory, albo tropikalny – z gatunkami egzotycznych roślin.
02
Każdy ekosystem wymaga odpowiednich warstw podłoża: żwirku lub drobnych kamyków do dobrego drenażu, węgla aktywnego (posiadającego właściwości antyseptyczne, zapobiegające m.in. powstawaniu pleśni i gniciu roślin) oraz niewielkiej ilości gleby lub piasku. Ubogie w składniki odżywcze podłoże, powoduje spowolniony  wzrost roślin, które w ograniczonej przestrzeni  ulegają miniaturyzacji. Prawdziwe mossarium wymaga także skał i kłody drewna jako podstawy do wzrostu mchu zamiast gleby (mech radzi sobie wyjątkowo dobrze bez gleby, ponieważ tak naprawdę nie ma korzeni). Rośliny w mossarium  wykorzystują specyficzne zdolności mchu, który w razie potrzeby oddaje im wodę.
WYKONANIE
Odpowiednio duże szklane naczynie, wypełniamy warstwami: żwiru, węgla aktywnego, ziemi uniwersalnej, mchu i wybranymi roślinami, które sadzimy w podłożu. Pomiędzy roślinami układamy elementy ozdobne – korę, drobne skały i kamyki. Rośliny zwilżamy wodą.
Gotowe mossarium wymaga niewiele troski, istnieje jednak kilka ważnych zasad jego pielęgnacji.
W początkowym okresie trzeba podlewać rośliny niewielką ilością wody, mniej więcej raz na tydzień.  Z czasem ekosystem osiągnie stabilność i podlewanie przestanie być konieczne. Po kilku tygodniach, wystarczy zraszanie roślin, tak aby utrzymać stałą wilgotność w naczyniu. Należy unikać kondensacji wody na ściankach naczynia i umożliwić odpowiednią wentylację wewnątrz naczynia.
MOSSARIUM LEŚNE

03

04

07

05

 

MOSSARIUM EGZOTYCZNE
1
3
4
Gotowe naczynie trzymaj z dala od bezpośrednich źródeł ciepła, najlepiej w lekkim cieniu. Co jakiś czas usuwaj obumarłe albo przekwitnięte części roślin. Posadzone rośliny można także swobodnie przycinać i formować. Te kilka czynności powinno wystarczyć, żeby mossarium utrzymać w dobrej kondycji. 

W szklanym naczyniu można stworzyć także dekoracje sezonowe np. z pierwszych wiosennych kwiatów. Ja do kompozycji wykorzystałam kolorowe primule.

1.3

1.1

1.2

*Warto przypomnieć, że mech w Polsce jest pod ochroną, ale można go kupić w sklepach ogrodniczych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: