Lago di Braies – legenda Dolomitów

4
Lago di Braies, (Pragser Wildsee) położone na południe od doliny Alta Pusteria, w północnej części Parku Narodowego Fannes-Sennes-Braies, to najchętniej odwiedzane jezioro Południowego Tyrolu, uznane jest za jedno z najpiękniejszych włoskich jezior. Włączone do Parku Przyrody Fanes-Sennes-Braies jest częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO i chronionym pomnikiem przyrody.
5
02

3

1

Leżące na wysokości 1496 m n.p.m. jezioro, powstało przez osunięcie skał, które tworząc naturalną tamę, zablokowały część doliny Braies, odnogę Val Pusteria. Spływają tu wody górskich strumieni z masywu Croda del Becco (Seekofel) 2810 m n.p.m.
7
W wybudowanym w 1904 roku na brzegu jeziora kościółku Zur Schmertzhaften Muttergottes (Matki Boskiej Bolesnej), modlił się arcyksiążę Ferdynand przebywający tu wraz z rodziną w 1910 r.
01
Krystalicznie czysta, szmaragdowa woda kryje wiele tajemnic związanych z II wojną światową i skrzyniami skarbów, zatopionymi przez uciekających Niemców.
9
Jezioro było świadkiem wielu dramatycznych wojennych wydarzeń. W położonym na brzegu Hotelu Pragser Wildsee, (wybudowanym w 1899 r.), przetrzymywano ponad stu prominentnych więźniów (m.in. wnuka Churchilla i wnuka Mołotowa, polityków i brytyjskich pilotów), którzy w obliczu zbliżającej się klęski hitlerowskich Niemiec, mieli posłużyć do pertraktacji z aliantami. Wszyscy zakładnicy szczęśliwie doczekali tu końca wojny.
05
08
Jezioro Braies stanowi idealne połączenie natury, jej przyrodniczego bogactwa, różnorodności geologicznej z unikalną tradycją kulturową. Kultura Ladynów i ich język, powstała ponad 2000 lat temu z połączenia tradycji Rzymian i Retów, do dziś jest kultywowana na tym terenie.
Z jeziorem Braies związane są także dawne legendy ludu Ladin. Jedna z nich mówi, że południowy koniec jeziora stanowi bramę do podziemnego Imperium Fanes, ta część jeziora nazywa się „Sass dia Porta” – podczas pełni księżyca przez bramę wychodzą, wraz ze swoją królową Lujantą na czele, mieszkańcy mitycznej krainy.
014
Wokół jeziora biegnie wygodny szlak spacerowy, któremu towarzyszą spektakularne widoki. Lago di Braies jest także doskonałym punktem wypadowym pieszych wycieczek o zróżnicowanym stopniu trudności i wysokogórskiego Dolomitowego Szlaku nr 1 (Dolomiten Höhenweg 1), kończącego się w Belluno (389 m n.p.m.). Dużą popularnością wśród turystów cieszą się przejażdżki łodzią po jeziorze.
015
09
6
011
8
010
03
Pomimo wielkiej popularności tego miejsca m.in. dzięki kręconemu tu włoskiemu serialowi „Un passo dal cielo” , można tu cieszyć się czystym górskim powietrzem, wspaniałą przyrodą i wciąż zachowanym romantycznym klimatem.

013

012

Zamieszczone zdjęcia pochodzą z różnych miesięcy moich wizyt nad jeziorem Braies: kwietnia, sierpnia, września i października – mogłam obserwować zmieniający się krajobraz i zmieniającą się barwę wody.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: