Lago di Sorapiss, magiczne jezioro Dolomitów

Dzięki magicznej barwie wody i monumentalnym masywie gór, Lago di Sorapiss jest jednym z najpiękniejszych jezior w Dolomitach.
27
10
Wyglądający jak amfiteatr  Masyw Sorapiss (z najwyższym szczytem Punta Sorapiss – 3205 m n.p.m.), otoczony dolinami: Val de Ansiei, Val Boite, Val di San Vito,  skrywa prawdziwy, turkusowy skarb – jezioro o niespotykanej barwie.  Prowadzi do niego kilka trudnych, męczących podejść z ferratami, wymagających doświadczenia i dobrej kondycji, ale można tu  także dojść atrakcyjnym i łatwo dostępnym dla turystów szlakiem.
17
13
18
Szlak (n. 215 ) rozpoczyna się na przełęczy Passo Tre Croci i pokonanie go zajmuje niewiele ponad 2 godziny. Trasa prezentuje minimalny stopień trudności, w bardziej eksponowanych miejscach jest ubezpieczona liną oraz stalowymi schodami, kończy się pod schroniskiem Vandelli, skąd można dalej przejść nad jezioro.
1
2

6

Przejście szlaku nie stanowi problemu nawet mniej wprawnym turystom, choć trzeba pamiętać, że droga pnie się momentami stromo pod górę. Lago di Sorapiss jest ulubionym miejscem całodniowych wypraw Włochów. Latem można tu spotkać wędrujące rodziny, często z małymi dziećmi w nosidełkach, grupy młodzieży i starsze osoby, z kocami i prowiantem na popołudniowy piknik nad jeziorem. Woda w jeziorze jest zimna, ale zawsze znajdą się odważni do zażywania kąpieli.
14
15
34
41
Jezioro można okrążyć ścieżką wspinającą się w górę, skąd roztaczają się przepiękne widoki na jezioro i szeroką panoramę gór.
7
8
9
5
36
Szlak jest trudniejszy do przejścia jesienią, kiedy robi się ślisko i wiosną – często zalega tu jeszcze śnieg.
42
Sorapiss i jego masyw górski składa się z trzech szczytów: Punta Sorapiss (3205 m), Croda Marcora (3154 m) i Tre Sorelle (3005 m), wszystkie 3 należą do jednych z najwyższych w Dolomitach. U podnóży grupy znajduje się jezioro Lago di Misurina położone na wysokości 1754 m i stąd prezentuje się szczególnie wspaniale.

 1. Come siamo piccoli di fronte all’immensa bellezza del nostro pianeta! le tue belle foto ce lo dimostrano ma ci offrono anche un punto privilegiato da cui osservare tanta bellezza. Grazie!!
  How we are small in front of the immense beauty of our planet! Your beautiful photos show to us, but they also offer us a privileged spot to look so beautiful. Thank you!!

  Polubione przez 1 osoba

  1. Opisany przeze mnie szlak nie jest wymagający, przejścia przy stalowych poręczach nie są trudne i należą do bezpiecznych. Trzeba tylko sprawdzić, czy za miesiąc nie będzie tam zalegał śnieg. Pozdrowienia 😊

   Polubione przez 1 osoba

  2. Rzeczywiście,dziekuję za cenną uwagę 🙈 Tak chcieliśmy uczcić naszą 1 rocznice ślubu, gdyż północ i czesc zachodnia juz zaliczona i szukałam innych ujmujących szlaków i miejsc 🙂

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: