Portofino, klejnot Włoskiej Riwiery

portofino13
Portofino, przepiękna miejscowość we Włoskiej Ligurii, położona na skalistym cyplu, między błękitem morza a zielenią klifów, w której niewiele zmieniło od czasu, gdy bywali tu w latach sześćdziesiątych Frank Sinatra i Elizabeth Taylor. Do dziś przyjeżdżają tu gwiazdy filmowe i bogate elity z całego świata – i wciąż Portofino uważane jest za jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc wypoczynkowych na Półwyspie Apenińskim.
portofino11
portofino7
portofino8
portofino21

portofino26

Dawniej Portofino było małą rybacką wioską, założoną przez Rzymian. Pierwsza nazwa osady to Porto Delphini, nazwa pochodziła od dużej ilości delfinów, które niegdyś zamieszkiwały tutejszą zatokę. Położone  na skalistym wzgórzu pokrytymi palmami, cyprysami i azaliami, którego zbocza tworzą najpiękniejszy naturalny port na Morzu Śródziemnym. Wypełniony latem jachtami i łodziami, port otoczony restauracjami i kawiarniami, wraz z niewielkim placem Piazzetta, jest centrum życia w miasteczku. Przy via Roma mieszczą się butiki największych domów mody Gucci, Pucci, Hermès i Louis Vuitton. Portofino wciąż pozostaje symbolem luksusu, przyjeżdżają tutaj gwiazdy filmowe oraz śmietanka towarzyska z całego świata.

portofino4

portofino3

portofino23

To piękne miejsce ma także inne atrakcje. Wyłożonymi cegłą ścieżkami, prowadzącymi w górę i wzdłuż  stoków nad portem, możemy dojść do pięknego kościoła San Giorgio, wzniesionego w miejscu sanktuarium wybudowanego przez rzymskich żołnierzy. Wewnątrz kościoła znajdują się relikwie św. Jerzego, przywiezione  w XII wieku prawdopodobnie przez korsarzy.

portofino22

portofino25

portofino6

Ścieżkami na wzgórzach, można dojść do opuszczonego zamku z XVI wieku, Castello Brown i do  starej latarni morskiej.
 portofino10
portofino9

portofino15

Inną atrakcją miasta jest Monte di Portofino, stroma góra (600 m n.p.m.), gdzie w 1977 roku otwarto Park Narodowy z pięćdziesięciokilometrową ścieżką dla zwiedzających i z Museo del Parco, tarasowym ogrodem rzeźb, wypełnionym nowoczesnymi dziełami sztuki.
portofino1
portofino27
portofino19
portofino29
portofino31
portofino17
portofino30
Pomimo iż Portofino nie ma żadnej plaży, spacer wokół portu i brukowanymi bocznymi uliczkami wokół niego, sprawia niezwykłą przyjemność. W piwnicach kolorowych kamienic można zajrzeć do galerii lokalnych artystów – fotografów i malarzy. Ilekroć jestem w tym regionie Włoch, odwiedzam Portofino i wciąż niezmiennie, od wielu lat, ulegam romantycznemu, spokojnemu klimatowi tego miejsca nucąc…
Jest długie lato w Portofino

I dużo gości z wszystkich stron
I strumieniami płynie wino
Tu, w Portofino, przez całą noc

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: