Allelopatia i super zdrowe warzywa z własnej grządki

Nawet na niewielkiej powierzchni i niewielkim nakładem pracy możesz urządzić warzywny ogród z którego łatwo uzyskasz prawdziwe superfoods, niezbędne w codziennej diecie.
3
Uprawy najlepiej zacząć, kiedy robi się ciepło, a wiosenny deszczyk sprawia, że ziemia jest stale wilgotna. Jeśli chcesz uzyskać szybkie plony, wybierz gatunki o krótkim czasie kiełkowania i te, którym nie trzeba poświęcać wiele uwagi: rzodkiewki, szczypiorek, sałaty. Te popularne w naszej diecie warzywa, bogate są w witaminy i fitoskładniki, które mają korzystny wpływ zdrowie. Jeśli będziesz powtarzać wysiewanie często i systematycznie np. co 2 tygodnie, to taki plan działania pozwoli na zbieranie plonów przez całe lato.
9

4

Jeśli wysiejesz warzywa, tak jak ja na podniesionej grządce, oszczędzisz czas potrzebny na pielęgnację roślin. Niewielki rozmiar grządki (2mx1m) i jej podniesienie sprawia, że do roślin jest dobry dostęp, a szybko nagrzewająca się ziemia stwarza dogodne warunki wzrostu. Żeby mieć większe zbiory, wysadzaj warzywa blisko siebie wykorzystując maksymalnie dostępną przestrzeń.
5

2

Prowadzona w ten sposób uprawa pozwala na zbiór niewielkich ilości świeżych warzyw na codzienne potrzeby. Regularne i systematyczne dosiewanie zapewnia ciągłość uprawy i pewność, że każda porcja młodych warzyw jest pełna witamin.
1
W swoich uprawach nie stosuję żadnych chemicznych środków i żeby uzyskać zdrowe plony, wykorzystuję naturalne metody takie jak uprawa współrzędna. Ta naukowo nazywana – allelopatią –  metoda, to nic innego jak dobranie i sadzenie w pobliżu warzyw, które mają na siebie pozytywny wpływ. W bliskim sąsiedztwie sadzi się rośliny o innym zasięgu systemu korzeniowego, co sprawia, że rośliny nie konkurują ze sobą o wodę i składniki odżywcze. Pomiędzy nimi wysiewa się pożyteczne kwiaty, które odstraszają szkodniki i są sprzymierzeńcami w walce z chorobami. Ja wysiewam aksamitki i zioła, których intensywny zapach chroni warzywa, ale także wzmacnia ich smak. Dzięki olejkom eterycznym zioła posiadają doskonałe właściwości allelopatyczne. Allelopatia to wspaniała ekologiczna metoda, która przy pomocy naturalnych nawozów (np. biohumusu – kompostu przetworzonego przez dżdżownice kalifornijskie), zapewnia obfite plony.
7
6
Dzięki takiej uprawie, większość warzyw jest gotowa do zbioru w kilka tygodni. Systematyczny wysiew, w miejsca zbieranych w niewielkich ilościach na codzienne potrzeby warzyw, zapewnia ciągłe zbiory. Kolor, zapach i smak takich warzyw jest wspaniały.
8
Jeśli nie masz ogrodu, do upraw wykorzystaj donice lub skrzynki balkonowe.

 

  Thank you for visiting! 🙂

  1. Great pictures.😊 The only garden work I like is to cut the lawn.😁 When I was married and we bought our house my wife wanted a horticulture. I said, I do nothing with it, I don´t help you I hate that kind of work. Next year I sow grass over the horticultural land.😁😁😁

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: