Londyński Borough Market i filozofia Slow Food

69
Borough Market  jest najstarszym londyńskim rynkiem żywności, który od 1000 roku, służy mieszkańcom Southwark. Niezwykłe dziedzictwo i bogata historia Borough Market jest jego ważną częścią. Jest to stale zmieniające się, wyjątkowo dynamiczne miejsce, w którym stajemy się uczestnikami  swego rodzaju dyskusji wokół tego, co jemy, skąd pochodzi sprzedawana żywność i jak powinna być wykorzystywana.
36
Borough Market jest jednak przede wszystkim źródłem wyjątkowych produktów, które oferują do sprzedaży sami producenci. Kramarzem (stallholder) jest tu rolnik, który hoduje zwierzę, rybak, który sprzedaje złowione ryby i piekarz, który piecze chleb. Kramarze są prawdziwą skarbnicą wiedzy kulinarnej i chętnie doradzają kupującym na temat własnych produktów.
42
12

31

Także rzemieślnicy produkujący na niewielką skalę, oferują swoje wyroby na straganach w Borough. Wszystko oparte jest na angielskiej tradycji i regionalnej produkcji, choć obok nie brakuje specjałów z całego świata. Tworzy to obraz Londynu jako prawdziwie globalnego miasta.

44

62

46
Borough Market jest najlepszym przykładem na dbałość nie tylko o jakość produktu, ale o kulturę i rozwój zrównoważonej gospodarki. To tu świetnie współdziała ruch Slow Food, który wielką wagę przywiązuje do produkcji żywności, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych tradycji i zwyczajów. Filozofia Slow Food, ściśle odzwierciedla działanie Borough Market, dla którego najważniejsze jest wspieranie wyróżniających się lokalnych produktów spożywczych, wyrobów rzemieślników, których samodzielne przetrwanie byłoby zagrożone.

75

10
42 copy
Borough Market jest niezwykłym barwnym miejscem, pełnym zapachów i wielkiego zaangażowania.

8

37
Warto zaznaczyć, że wszystkie odpady z rynku – karton, papier, plastik, szkło czy drewno jest poddawane recyklingowi  i nic nie jest przekazywane na składowiska śmieci. Pozostałe odpady żywnościowe są przesyłane do beztlenowej fermentacji, w której wykorzystuje się mikroorganizmy rozkładające materię organiczną i przekształcając odpady w energię, nawóz i wodę. Nadmiar produktów z wielu straganów jest dystrybuowanych do lokalnych organizacji charytatywnych w ramach systemu FoodSave prowadzonego przez charytatywną Plan Zheroes.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: