Santorini, grecka Thira – najciekawsza wyspa Cyklad – I część

Santoryn, Santorini, grecka Thira, jest najpiękniejszą z wysp archipelagu Cyklad Mniejszych. Jej nazwa zmieniała się od czasów starożytnych, aby współcześnie przyjąć nazwę od połączenia dwóch słów – Santa i Irene – Święta Irena.

33

58
Tysiące lat temu, wyspa była okrągłym lądem z wulkanem pośrodku, który około XV wieku p.n.e. wybuchł, niszcząc ówczesną cywilizację (minojską) i zapadł się z jej częścią pod powierzchnię morza. Wulkan przycichł na wieki, odzywając się czasem, ale już nigdy tak groźnie jak wtedy. Ze swoją częścią mocy wybudził się  w roku 1956 i zniszczył większość zabudowań.
57
Kataklizm stworzył nowy krajobraz Thiry – półksiężyc lądu z wysokim, poszarpanym brzegiem i lustrem wody, w miejsce drzemiącego krateru. Niektórzy twierdzą, że Thira jest jest dawnym zatopionym lądem – Atlantydą.
35
40
Brzegi Santorynu wznoszą się od zachodu na wysokość 300 metrów ponad poziom morza. Przeciwny brzeg wyspy, płaski z zaskakującymi kolorami plaż – czarnym, czerwonym i białym – robi nieziemskie wrażenie.
22
Natura stworzyła jeden z najpiękniejszych zakątków świata, który w połączeniu z architekturą zabudowań, wczepionych w wysokie klify, jest wizytówką wysp greckich.
59
40
39
18

1

Stolicą Santorynu jest Fira, śliczna miejscowość, położona tak jak słynna wioska – Oia, prawie 300 metrów powyżej swoich portów. Białe domki, z maleńkimi tarasami i niebieskie kopuły kościółków to widok który znamy z każdego folderu turystycznego.

12

21

17

11

14

15

47
Szczególnie piękna, osadzona na szczycie klifu, u stóp weneckiej twierdzy, jest Oia. To tu przychodzi się co wieczór oglądać zjawiskowy zachód słońca. Roztaczający się widok na krater, wyłaniający z szafirowego morza, zaułki z domkami tradycyjnie dekorowanymi i niebieskie kopuły kościołów, tworzą obraz zapierający dech w piersiach.

32

Liczne sklepiki z ciekawymi regionalnymi wyrobami np. biżuterią z lawy wulkanicznej i piękną ceramiką, przyciągają turystów kolorowymi wystawami.

37

54

20

50

53

Restauracje zapraszają na doskonałą grecką kuchnię i potrawy typowe dla tego regionu.

46

45

24

31

23

25

Wyspa słynie z winnic i lokalnych win, produkowanych przez mieszkańców. Wina i regionalne produkty – owoce, warzywa i przetwory – można kupić w przydomowych sklepikach i na przydrożnych straganach. Winnice są tu prowadzone w charakterystyczny sposób – nie w formie piennej, a w formie koła – zwijanego z winorośli bezpośrednio na ziemi.
27
26
52

60
Niezwykle ciekawym miejscem, na wyspie są wykopaliska archeologiczne – Akrotiri. Na terenie Akrotiri znajdowało się starożytne miasto, zniszczone przez wybuch wulkanu pod koniec XVII wieku p.n.e.
64
67
Zachowały się tu w doskonałym stanie, kilkukondygnacyjne domy z kamiennych bloków, wyposażone w toalety i kanalizację.
Dzięki prowadzonym od XIX wieku wykopaliskom, wiadomo, że była to niezwykle rozwinięta cywilizacja.
66
Pozostały tu w doskonałym stanie sprzęty codziennego użytku, pozostałości waz minojskich oraz inskrypcje w piśmie linearnym B. Najciekawsze jednak, są bardzo dobrze zachowane freski, przedstawiające najczęściej sceny z życia codziennego – jeden z najbardziej znanych przedstawia dwóch chłopców niosących ryby.

68

Ciekawostką jest, że odkrycie Akrotiri było niemal przypadkowe – nastąpiło przy okazji pozyskiwania kamienia potrzebnego do budowy Kanału Sueskiego. Niedocenione najpierw odkrycie, zostało porzucone na lata i kolejne pokolenie archeologów, miało problemy z odnalezieniem miejsca, w którym wcześniej natrafiono na ruiny miasta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: