Szwajcaria, najpiękniejsze trasy narciarskie Europy

 

4634 m n.p.m. ma najwyższa góra Szwajcarii. Nie jest nią, jak się powszechnie wydaje słynny Matterhorn, ale szczyt Dufourspitze, leżący w masywie Monte Rosa. Nazwa tego szczytu została nadana na cześć kartografa i generała, dowodzącego wojskami podczas wojny domowej w 1847 roku Guillaume’a Henriego Dufoura.

swiss18

Matterhorn, to najczęściej fotografowany szczyt świata i jest szóstym pod względem wysokości szczytem Alp – liczy 4478 m n.p.m. Jej charakterystyczny kształt, o prostych, stromych graniach i panujące na nim trudne warunki sprawiają, że góra budzi respekt. Południowa ściana Matterhornu znajduje się na terytorium Włoch (Monte Cervino), pozostałe ściany należą do Szwajcarii.
Historia pierwszego wejścia na Matterhorn, jest wyjątkowo tragiczna. Zginęło wówczas czterech z siedmiu wspinaczy, spadając w przepaść podczas zejścia w dół. Konkurujący drugi zespół wspinaczy, nie wiedząc o tragedii i swojej przegranej, zdobył szczyt trzy dni później. Góra Matterhorn i wydarzenia które tu wtedy zaszły, rozsławiły niewielką wioskę Zermatt.
swiss21
Kilkaset lat temu Zermatt był osadą, w której mieszkańcy zmagali się z surowym klimatem, hodując bydło i uprawiając pola. Tragedia z 1865 roku spowodowała napływ turystów i życie mieszkańców uległo zmianie. Wybudowano hotele, pensjonaty i elektryczną kolejkę na Gornergrat. Ślady dawnej zabudowy można znaleźć na tyłach starej części miasteczka.
zermatt26
Dziś w trosce o środowisko, w Zermatt nie można poruszać się samochodami spalinowymi. Po miejscowości jeżdżą dorożki i elektryczne pojazdy, a dostać się tu można jedynie pociągiem (lub taksówką). Samochód musimy zaparkować przy wjeździe do doliny, w Täsch (5 km od Zermatt). Droga z Täsch do Zermatt jest zamknięta dla publicznego ruchu samochodowego. W Täsch znajdują się parkingi (niektóre z nich oferują serwis taksówkowy do Zermatt). Pomiędzy obiema miejscowościami co dwadzieścia minut kursują pociągi.
zermatt28
Niesamowity klimat, spokój i doskonałe warunki przyciągają do Zermatt wielu turystów. Schroniska i sieć kolejek linowych na większość szczytów, w tym na Klein Matterhorn, dają narciarzom do dyspozycji 300 km tras. Najdłuższa trasa liczy sobie aż  25 km długości. Zermatt jest jednym z najwyżej cenionych na świecie ośrodków narciarskich. Klein Matterhorn jest najwyżej położoną platformą widokową w Europie (3883 m n.p.m.) i żadna inna kolejka linowa nie dociera tak wysoko. Na miejscu przechodzi się z podziemnej górnej stacji kolejki 60-metrowym tunelem i wjeżdża windą na taras widokowy. Widok na panoramę gór, a zwłaszcza na Matterhorn, zapiera dech w piersiach.
swiss20
Zermatt obejmuje trzy główne tereny narciarskie „Paradise” – Sunnegga Paradise (najbardziej nasłonecznione stoki, osłonięte od wiatru, idealne na rodzinną rekreację), „Matterhorn Glacier Paradise” i „Schwarzsee Paradise”. Cały region narciarski, w którego skład wchodzi także włoski ośrodek Cervinia, nazwano „Matterhorn Ski Paradise”.
swiss4
swiss7
Ponad połowa tras jest naśnieżana, a warunki klimatyczne sprawiają, że sezon narciarski trwa tu aż do maja (na lodowcu śnieg zalega cały rok). Rejony wokół Zermatt nadają się także doskonale do uprawiania freeride’u i ski touringu. Najlepsze tereny do freeride’u i jazdy w puchu znajdują się na Gornergrat w okolicach szczytu Stockhorn.
swiss5
swiss6
Niestety urlop tu nie należy do tanich. Wysokie ceny dojazdu (pociąg, parking) i karnetów narciarskich, rekompensują doskonałe warunki na trasach narciarskich i spektakularne widoki. Nad każdą trasą góruje monumentalny szczyt Matterhorn, widoczny doskonale z każdej strony.
Zermatt to modny, renomowany kurort oferujący turystom nie tylko doskonałe trasy narciarskie, najlepsze w tym regionie Europy, ale także duży wybór możliwości spędzania czasu apres ski.
Muzyka:  The Sun is Scheduled to Come Out Tomorrow by Chris Zabriskie is licensed under a Creative Commons Attribution license https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/ Source: http://chriszabriskie.com/honor/ Artist: http://chriszabriskie.com/
28
Zermatt to niezwykłe miejsce dla każdego narciarza i turysty 🙂

matterhorn

 

 

  1. Wiesz, włoskie imię Cervino nie pochodzi od słowa „cervo” (jeleń), ale od słowa „silvanus” (po łacinie „silva” = las). W górach nawet nazwy wspinają się – i dlatego Matterhorn wziął swoją nazwę od lasów pokrywających doliny u jej stóp 🙂

    Polubione przez 1 osoba

  2. Na moim blogu, dwa lata temu, opowiedziałem historię pierwszej wspinaczki i tragedii z 1865 roku. Jest sześć artykułów zatytułowanych „La più bella del mondo” (Najpiękniejsza [góra] na świecie). Opublikowałem je z okazji 150. rocznicy.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: