Bóbr – szkodnik czy przyjaciel

Naturalne zasoby wody powierzchniowej w naszym kraju, są bardzo ubogie. Wynika to z naturalnego ukształtowania geologicznego terenu oraz niekorzystnych warunków klimatycznych. Problem suszy stale powiększa się. Wyższe temperatury w zimie sprawiły, że spadło niewiele śniegu, który wiosną powinien się topić i spływać do rzek. Niski stan wód, obniżanie się lustra wód w wielu regionach Polski, (szczególnie na Wiśle), określa się jako suszę hydrologiczną.
beaver11
Taki stan może poprawić właściwe gospodarowanie zasobami wodnymi. Niezwykle ważne i skuteczne w walce z suszą jest retencjonowanie wody, czyli zatrzymywanie wody w miejscu opadów,
beaver3
beaver4
Naturalnymi sprzymierzeńcami w walce z suszą, są bobry.  Te niezwykle pożyteczne zwierzęta, uważane przez niektórych za szkodniki, wykonują gigantyczne prace retencyjne. Budowane przez nie tamy, w naturalny sposób gromadzą wodę oraz stabilizują poziom wód gruntowych, co hamuje erozję gleby. W razie silnych opadów i zagrożenia powodzią, spłycają falę powodziową. Gromadzona na rozlewiskach bobrowych woda, ma ogromne znaczenie dla gospodarki wodnej dorzeczy. Działalność bobrów, zmienia kształt linii brzegowej, nurt rzek staje się łagodniejszy, a powstałe meandry stają się przyjaznym siedliskiem dla wielu gatunków roślin i zwierząt.
beaver5
beaver6
beaver2
Ich praca, którą mogę od kilku miesięcy podglądać, przyczynia się także do oczyszczania wody. Obfitość cząstek organicznych i mineralnych, pojawiających się na dnie takich zbiorników, sprzyja wodnym mikroorganizmom, bezkręgowcom i rybom, które znajdują tu idealne kryjówki. Bagienne, podmokłe tereny wokół bobrowych stawów sprzyjają retencji.
beaver8

river

Bóbr – symbol ochrony zwierząt w Polsce, już w XI wieku objęty ochroną przez Bolesława Chrobrego, na przełomie XIX i XX wieku, został prawie całkowicie wytrzebiony. Cenne futro, ogon (plusk) – wielki przysmak i wydzieliny skórne wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym i tradycyjnej medycynie, to główne powody wyginięcia bobrów.
beaver9
Choć dziś, populacja bobrów w Polsce została znacznie odtworzona, a bóbr objęty jest częściową ochroną, to stosunek ludzi do tych zwierząt pozostawia wiele do życzenia. Zdecydowanie nie doceniamy korzystnego wpływu bobrów na środowisko.
beaver7
Bobry są niezwykle cennym gatunkiem ekosystemów rzecznych i śmiało nazwać naszymi sprzymierzeńcami w walce z suszą. Bóbr europejski jest największym europejskim gryzoniem. To nie tylko doskonały inżynier, ale także wspaniały opiekun swojej rodziny. W wielopokoleniowych, bobrzych rodzinach, starsze osobniki pomagają pracach domowych i w opiece nad młodszym rodzeństwem. Żerują nocą, lub nad ranem. Są wegetarianami, żywią się młodą korą i zielnymi pędami. 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Bobrów.
beaver10
Umyślne działania człowieka, nadmierna ingerencja w naturę, intensywna melioracja pól, wycinanie drzew, zagarnianie coraz większych obszarów przyrodzie, prowadzą do nieodwracalnych szkód w ekosystemach. Dlatego musimy znaleźć przyjazne metody dzielenia przestrzeni w zgodzie z naturą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: