Graz – przystanek w podróży

Graz oferujący piękną średniowieczną architekturę i budynki zaprojektowane w stylu włoskiego renesansu, jest doskonałą propozycją na krótki przystanek w podróży na południe Europy.
1
W mieście uznanym za europejską stolicę architektury i projektowania, znajduje się mnóstwo muzeów i zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto z wąskimi uliczkami, ukrytymi dziedzińcami i piękną sztukaterią fasadową, należy do najlepiej zachowanych Starówek w Europie.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

6
Graz określany jest także kulturalną stolicą Austrii. Ta mieszanka historii i nowoczesności, ze spektakularnym budynkiem Kunsthaus, galerią sztuki współczesnej – futurystyczną ikoną miasta, robi duże wrażenie. (Kunsthaus Graz, stworzyli architekci Peter Cook i Colin Fourier w 2003 r. )
3
13
Murinsela (Mur Island) – ekstrawagancka stalowa konstrukcja-wyspa, projektu amerykańskiego artysty Vito Acconci, na rzece Mur, została oddana do użytku gdy miasto pełniło rolę Stolicy Kultury w 2003 roku. To niespotykane połączenie pomiędzy rzeką a miastem jest miejscem spotkań, z którego przy filiżance kawy można podziwiać inną perspektywę miasta Graz.
28
Jednym z najbardziej znaczących świeckich budynków renesansu w Europie Środkowej jest Landhaus, powstały w miejsce starszych kamienic. Jego budowa przebiegała w kilku etapach,  począwszy od początku XVI wieku. Dzięki włoskiemu architektowi, Domenico dell’Aglio, który w 1557 roku rozpoczął budowę, Landhaus przypomina niektóre palazzo w Wenecji.

29

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Nie tylko główna fasada budynku jest wyjątkowa, ale także jej monumentalny, arkadowy dziedziniec w stylu renesansowym.  Szczególną uwagę zwracają  podwójne okna z centralną kolumną, które są najlepszym przykładem architektury renesansowej. Prawdziwym arcydziełem w stylu manierystycznym, jest studnia odlana z brązu, stojąca na arkadowym dziedzińcu.

20

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dziś Landhaus nadal jest budynkiem parlamentu kraju związkowego Styrii.

33

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Górujące nad miastem Wzgórze Zamkowe (Schlossberg, liczące 473 m) z Wieżą Zegarową z XIII wieku, to obowiązkowy punkt na planie zwiedzania miasta. Na szczyt wzgórza można wspiąć się po stromym zboczu schodami. Nagrodą za wysiłek jest wspaniały widok na okolicę i Stare Miasto. Dla wyjątkowo leniwych pozostaje wjazd  na szczyt oszkloną windą, kursującą wewnątrz szybu wykutego w litej skale.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 1. Wow, yes it’s really beautiful architecture! What beautiful decorations on the buildings, such beautiful buildings are not being built today, since everything is about money so it becomes most concrete ghettos.
  Beautiful pictures you’ve taken, where you see the beauty of the houses. 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 2. Ciao 🙂
  Kolejna rzecz, o którą chcę cię zapytać: czy poprawiasz lub tłumisz „converging verticals” (nie wiem, jak powiedzieć po polsku, po włosku: „linee cadenti”)?
  W przeszłości, w przypadku fotografii analogowej, można je było usuwać tylko przy użyciu view camera, albo osoby korzystające z lustrzanek musiały kupować drogie obiektywy tilt-shift.
  Dzięki fotografii cyfrowej możemy wyeliminować problem w postprodukcji. Na przykład użyłem tego systemu do zmodyfikowania tego zdjęcia, które miało bardzo silne „converging verticals”:

  (Jest to fasada kościoła dawnego klasztoru Brou, w pobliżu Bourg-en-Bresse, na granicy Burgundii i Franche-Comté. Poszedłeś tam?)

  Polubione przez 1 osoba

  1. Guardando un elemento dell’architettura, l’occhio riceve l’immagine spazialmente e si adatta automaticamente all’immagine vista. La telecamera, anche la migliore, trasferendo l’immagine su una superficie piatta, l’immagine acquisisce una prospettiva distorta. Per mostrare l’immagine che il mio occhio ha visto, a volte correggo questi errori nei programmi (io uso Photoshop). Questo dà lo stesso effetto come l’uso di lenti tilt-shift, o una fotocamera con asse ottico variabile.
   Conosco il monastero di Brou solo da fotografie 🙂

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: